Walka ze złotymi algami. Do Kanału Gliwickiego wpompowano nadtlenek wodoru

C43c2232 e346 4db8 86c4 37e64e10e144

Redakcja

1 czerwca 2023

Do Kanału Gliwickiego  nadtlenek wodoru oraz koagulantu służący do rekultywacji jezior. Substancje mają powstrzymać rozwój złotych alg w Odrze. 

Według ekspertów i aktywistów ekologicznych, w tym roku może dojść do kolejnego wymierania Odry. Powodem są tzw. złote algi. Do rozwoju potrzebują m.in. wysokich temperatur, niskiego stężenia tlenu w wodzie i wysokiego zasolenia. 

Według organizacji ekologicznych, ubiegłoroczna tragedia na Odrze swój początek miała na Górnym Śląsku, gdzie do Kanału Gliwickiego trafiają zasolone wody z fabryk i kopalń. W tym roku od marca różne organizacje oraz wędkarze alarmują o wykryciu w różnych miejscach woj. śląskiego i opolskiego śniętych ryb. 

Walka ze złotymi algami

Państwowe służby pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska przeprowadziły specjalną akcję w województwie opolskim. Działania na Kanale Gliwickim prowadzone były z udziałem Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej i służb wojewody opolskiego. Nadzór naukowy prowadził Instytut Ochrony Środowiska – PIB we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Badania, w tym pobór próbek wody, realizuje Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ.

Na Śluzie Sławęcice oraz na Śluzie Nowa Wieś wprowadzono substancje, które mają na celu zatrzymanie zakwitu złotych alg. - Na śluzie Sławęcice dozowany był nadtlenek wodoru. W warunkach laboratoryjnych wykazywała dużą skuteczność w zwalczaniu złotej algi. Użyto ok. 200 kg preparatu, co dało stężenie ok. 20 mg/litr. Jest to stężenie bezpieczne dla organizmów wodnych. Obecnie czekamy na rezultaty analiz - informuje ministerstwo klimatu i środowiska.

Natomiast na śluzie Nowa Wieś użyto koagulantu, czyli środka powszechnie stosowanego do rekultywacji jezior. W obu przypadkach przed rozpoczęciem aplikacji preparatu Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ pobrało próbki „zero”. 

- Korzystając z doświadczeń w Wielkiej Brytanii i USA podjęliśmy działania wykorzystując doświadczenia zagranicznych naukowców, związane z neutralizacją złotej algi i wytwarzanej przez nią toksyny. W warunkach laboratoryjnych preparaty dały dobre rezultaty. Mamy nadzieję, że prowadzone działania dotyczące neutralizacji złotej algi będą skuteczne - powiedziała  minister Anna Moskwa.

Efekty użycia substancji na obu śluzach będą znane za około 2 tygodnie. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.4µg/m3 PM2.5: 2.2µg/m3