W Zagłębiowskim Centrum Onkologii zawisł Dzwon Zwycięstwa. Będzie obwieszczał wygraną z nowotworem

Dzwon zwyciestwa

Redakcja

29 czerwca, 2023

„Walczyłem, wytrwałem, wygrałem” – brzmi maksyma umieszczona na dzwonie, który od kilku dni wisi na korytarzu Oddziału Onkologii Klinicznej Zagłębiowskiego Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Dzwon będzie wybrzmiewał za każdym razem, gdy placówkę będzie opuszczać pacjent, który pokonał chorobę nowotworową.

– Dzwon jest podzięką od pacjenta, który zakończył u nas leczenie. Widział takie rozwiązania w szpitalach za granicą i postanowił, że każdy, kto wygrywa z rakiem powinien w donośny sposób to ogłosić – mówi Dorota Ćwięczek, pielęgniarka oddziałowa Oddziału Onkologii Klinicznej dąbrowskiego szpitala.

Pierwszy gong w Dąbrowie Górniczej powinien wybrzmieć w najbliższych dniach. Pozytywne wynik badań trafiły już do rąk kolejnego pacjenta.

– Mamy nadzieję, że nasz Dzwon Zwycięstwa będzie bił jak najczęściej. Jego dźwięk ma dawać nadzieję, ale i przypominać wszystkim o profilaktyce i o tym, że powinniśmy się badać i kontrolować swój stan zdrowia – podkreśla Marzena Kula, Dyrektor Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Uderzanie w dzwon na znak zwycięstwa z rakiem zapoczątkował Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej. Na znak zwycięstwa z rakiem Le Moyne postanowił uderzyć w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył.

powiązane artykuły:

poradnie w zagłębiowskim centrum onkologii
Lokalne 10 marca, 2023

W Zagłębiowskim Centrum Onkologii uruchomiono nowe poradnie- Poradnię Patologii i Kontroli Rozwoj

Profilaktyczna mastektomia w ZCO
Wiadomości 16 grudnia, 2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii jako jeden z pierwszych szpitali w województwie śląskim wprowadza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.0µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3