W Zabrzu powstanie 200 nowych ogrodów działkowych

Nowe ogrody dzialkowe w zabrzu

Redakcja

7 lutego, 2024

W Zabrzu powstanie aż 200 nowych ogrodów działkowych. Ogrody powstaną w trzech dzielnicach Zabrza – Zaborzu, Kończycach i Mikulczycach.

W Zabrzu aktualnie funkcjonuje ok. 75 000 ogródków skupionych w 31 Rodzinnych Ogrodach Działkowych. Pełnią one funkcję naturalnych filtrów powietrza, oczyszczając je z zanieczyszczeń i poprawiając mikroklimat miasta, ponadto są miejscem spotkań i wymiany doświadczeń, a także platformą do wspólnych inicjatyw i działań na rzecz dobra wspólnego.

W Mikulczycach i Kończycach istniejące ogrody powiększone zostaną o kolejne tereny. Natomiast na Zaborzu zostanie utworzony zupełnie nowy ogród. Zagospodarowanie dodatkowych obszarów na cele rekreacyjne nie tylko przyczyni się do zwiększenia powierzchni terenów zielonych w mieście, ale także stworzy nowe miejsce do wypoczynku i integracji mieszkańców.

Warto wspomnieć, że ogrody działkowe pojawiły się w Europie przed ponad dwustu laty jako pomoc charytatywna dla najbiedniejszych rodzin. W czasach pierwszej i drugiej wojny światowej, okresie kryzysu lat 30-tych oraz w ciężkich latach powojennych uprawa działki dawała mieszkańcom szansę przetrwania. W Polsce ogródki działkowe pojawiły się z końcem XIX wieku, początkowo na obrzeżach miast, a z czasem stały się zielonymi wyspami w ich centrum. 

powiązane artykuły:

Ogrod botaniczny zabrze
Lokalne 8 lutego, 2024

Zakończyły się prace projektowe, które pozwalają na rozpoczęcie rewitalizacji zabrzańskiego MOB-

Centrum przesiadkowe zabrze
Lokalne 2 lutego, 2024

Nadchodzą spore zmiany w komunikacji autobusowej w Zabrzu. Ma to związek z otwarciem dwóch centr

Kurtki zimowe dla dzieci
Lifestyle 1 lutego, 2024

Istnieją takie elementy ubioru, których wprost nie może zabraknąć w dziecięcej garderobie. Jedny

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 36.7µg/m3 PM2.5: 29.1µg/m3