Miejski Ogród Botaniczny w Zabrzu zostanie zrewitalizowany. Zobacz wizualizacje

Ogrod botaniczny zabrze

Redakcja

8 lutego, 2024

Zakończyły się prace projektowe, które pozwalają na rozpoczęcie rewitalizacji zabrzańskiego MOB-u. W ubiegłym roku Miasto Zabrze pozyskało 30 mln zł dofinansowania. Nowa szklarnia o wysokości ponad 10 metrów, sale warsztatowe i konferencyjne, a także wkomponowana w zieloną przestrzeń kawiarenka – to tylko część nowości, które przewiduje projekt.

Pod względem bogactwa zgromadzonej tu przez lata kolekcji roślinnej, zabrzański ogród botaniczny to najbogatszy zbiór na Górnym Śląsku, o wyjątkowym charakterze ekologicznym, zdrowotnym i naukowym. Rośnie tu ok. 5000 okazów drzew i krzewów (ok. 200 taksonów) oraz bogata kolekcja roślin pochodzących praktycznie ze wszystkich stref klimatycznych. Ogród dzieli się na część botaniczną nawiązującą do ogrodów w stylu francuskim oraz parkową z placem zabaw, terenami gospodarczymi i szklarniami. W 2004 r. na terenie Ogrodu założono Rosarium, które obsadzone zostało 2500 sztuk róż, różnych typów w 64 odmianach.

Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w Miejskim Ogrodzie Botanicznym wybudowana zostanie nowa szklarnia (jednobryłowe pomieszczenie będzie miało ponad 10 m wysokości) oraz budynek, w którym funkcjonować będzie m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej (w tym mini-salka konferencyjna i sale warsztatowe), pracownie służące do produkcji roślin, a także pomieszczenia socjalne, dzięki którym poprawi się komfort pracy zatrudnionych w MOB osób. W nowej szklarni zachwycą nas aranżacje roślin tropikalnych, a także ciekawie zaprojektowana przestrzeń kaktusiarni. Nie zabranie też kawiarenki, w której w otoczeniu zieleni będzie można odpocząć niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.


powiązane artykuły:

Centrum przesiadkowe zabrze
Lokalne 2 lutego, 2024

Nadchodzą spore zmiany w komunikacji autobusowej w Zabrzu. Ma to związek z otwarciem dwóch centr

Rdaktor
Lokalne 4 stycznia, 2024

Jedzenie w restauracji to doskonała okazja do spotkań towarzyskich czy rodzinnych. Restauracje do

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3