W Szopienicach-Burowcu powstanie nowa droga rowerowa

Mieszkańcy chętnie korzystają z nowej infrastruktury rowerowej w Katowicach fot Rafał Klimkiewicz

Redakcja

7 lipca, 2023

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Korczaka w Szopienicach-Burowcu. Katowice ogłosiły przetarg dotyczący tego odcinka, który stanowi drugi etap budowy połączenia ul. Konnej z ul. Techników i al. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5. Prace przy pierwszym etapie już trwają, a dzięki zakończeniu obu inwestycji rowerzyści zyskają łącznie 2 km nowej drogi.

-W Szopienicach-Burowcu oraz Dąbrówce Małej trwa budowa odcinka liczącego 1,3 km w rejonie ulicy Hallera, który poprzez inwestycję wzdłuż ul. Korczaka zostanie połączony z trasą rowerową nr 5, co usprawni przemieszczanie się w tej części Katowic - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 
- Inwestycja da nowe połączenie rowerowe z miejskim Basenem Burowiec, a także będzie istotna w kontekście powstającej Doliny 5 Stawów – dodaje prezydent. 

Planowana droga dla rowerów będzie miała swój początek na wysokości szpitala psychiatrycznego i zostanie w większości poprowadzona wschodnią stroną jezdni. Na drugą stronę rowerzyści przedostaną się przejazdem sąsiadującym z nowym przejściem dla pieszych, czyli ok. 200 metrów za wieżą wodną. Stąd trasa poprowadzi dalej na północ, kończąc się 50 metrów przed skrzyżowaniem z ulicą Borki.

Droga dla rowerów będzie dwukierunkowa. Przy drodze zostanie zamontowane oświetlenie, a w ramach prac zostaną też przebudowane zjazdy do posesji oraz chodniki w rejonie przejść dla pieszych. Wybudowany zostanie również kanał technologiczny na całej długości odcinka.

- Inwestycja nie obejmuje odcinka pomiędzy adresem Korczaka 37 a zjazdem do wieży wodnej. Infrastruktura dla rowerów w tym miejscu powstanie w ramach odrębnego zadania, do którego trwają przygotowania by rozpocząć roboty budowlane. Inwestycja związana jest z przygotowaniem terenów pod budownictwo mieszkaniowe w tym rejonie. Zadanie będzie realizowane w ramach projektu „Budowa nowych układów drogowych dla skomunikowania terenów o funkcjach mieszkaniowych i usługowych w mieście Katowice”, którego łączna wartość to 148 mln zł – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Wykonawcy zainteresowani realizacją tej inwestycji mogą składać swoje oferty w postępowaniu przetargowym do 28 lipca. Na realizację zadania będą mieli 6 miesięcy od momentu podpisania umowy, a prace budowlane powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulicy Korczaka to drugi etap inwestycji, to połączenie ul. Techników i al. Niepodległości z trasą rowerową nr 5. W rejonie ulicy Hallera trwają już roboty budowlane przy realizacji pierwszego etapu. Ten odcinek trasy będzie zaczynał się w rejonie skrzyżowania z ul. Wandy i zostanie poprowadzony wzdłuż ul. Hallera w stronę S86 aż do ul. Pogodnej, gdzie odbije w stronę torów kolejowych i równolegle do nich poprowadzi rowerzystów w kierunku al. Niepodległości. Mieszkańcy Dąbrówki Małej i Burowca zyskają przeznaczoną dla rowerzystów infrastrukturę o długości blisko 1 400 metrów, odseparowaną od ruchu pieszych i samochodów. Na krótkim fragmencie w rejonie skrzyżowania z ul. Kuśnierską, gdzie z uwagi na uwarunkowania infrastrukturalne, trasa będzie drogą również dla pieszych. Wartość tej inwestycji to 5,5 mln zł, a termin jej zakończenia to I kwartał 2024 r.


powiązane artykuły:

Csm Stojaki rowerowe pod wiata przy przystanku w Sierakowie Slaskim fot Jacek Lipinski 8427997fb6
Lokalne 4 lipca, 2023

Pasażerowie - rowerzyści mogą korzystać z ponad 11,8 tys. stojaków rowerowych na ponad 19

Droga rowerowa wzdłuż ulicy Gospodarczej Fot S Rybok
Lokalne 16 maja, 2023

Do użytku został oddany kolejny odcinek drogi rowerowej w Katowicach wzdłuż ul. Gospodarczej, któ

Jaki rower wybrać 2023
Turystyka 19 kwietnia, 2023

Jazda na rowerze to jedna z popularniejszych aktywności, którą doceniają nie tylko sportowcy. Chc

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3