W Sosnowcu utworzono Poradnię Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit. To pierwsza taka w regionie

Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit

Redakcja

25 marca 2024

Od kwietnia br. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 w Sosnowcu swoją działalność rozpoczyna pierwsza w regionie Poradnia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit.

Jej utworzenie jest odpowiedzią na obserwowany w ostatnich latach znaczący wzrost zachorowań na nieswoiste choroby zapalne jelit. Objawy kliniczne tych schorzeń są zróżnicowane i nie ograniczają się jedynie do przewodu pokarmowego. Najczęściej obserwuje się biegunkę, często z domieszką krwi i/lub śluzu, ból brzucha, stany podgorączkowe, chudnięcie, pogorszenie wydolności fizycznej, ale także szereg objawów pozajelitowych, takich jak dolegliwości mięśniowo-stawowe, wykwity skórne, objawy oczne, zaburzenia neurologiczne, incydenty zakrzepowo-zatorowe, a nawet objawy ze strony wątroby i dróg żółciowych.

Nieswoiste choroby zapalne jelit mają podłoże autoimmunologiczne i dotyczą wszystkich grup wiekowych, choć diagnoza najczęściej stawiana jest między 20 a 40 rokiem życia, a więc w okresie największej życiowej aktywności. Przewlekły charakter tych schorzeń oraz przebieg z okresami remisji i zaostrzeń wiążą się z wieloletnią farmakoterapią, częstymi hospitalizacjami, a także nierzadko z potrzebą leczenia chirurgicznego – tłumaczy dr n. med. Dawid Szkudłapski, Kierownik Oddziału Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit WSS nr 5.
Utworzenie Poradni Nieswoistych Chorób Zapalnych Jelit nie tylko przyspieszy i ułatwi dostęp do specjalistycznej opieki w zakresie diagnostyki i nowoczesnego leczenia, dedykowanej chorym na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego – Crohna, ale ze względu na wieloprofilowość naszego szpitala oraz współpracy z Poradnią Reumatologiczną, Poradnią Okulistyczną, Poradnią Chirurgiczną, Poradnią Neurologiczną oraz Poradnią Kardiologiczną pozwoli skoordynować i dostosować opiekę do indywidualnych potrzeb naszych chorych, uwzględniając nie tylko ich objawy chorobowe, ale także możliwe powikłania, również te pozajelitowe – podkreśla dr n. med. Dawid Szkudłapski.

powiązane artykuły:

Marszalekszpitalkolejowyt
Lokalne 3 lutego 2024

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach ma od teraz jedno z najnowocześniejszych miejsc laserowego

Najlepsza porodówka slask
Lifestyle 5 lutego 2024

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz kolejny wyróżniła najlepsze szpitale położnicze w Polsce. Rankin

Nowy sprzet w chorzowskim szpitalu
Lokalne 14 lutego 2024

Pacjenci Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie będą mogli korzystać z nowoczesnego sprzętu jakim

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.8µg/m3 PM2.5: 6.9µg/m3