Nowoczesne Centrum Laserowego Leczenia Oczu w katowickim szpitalu

Marszalekszpitalkolejowyt

Redakcja

3 lutego, 2024

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach ma od teraz jedno z najnowocześniejszych miejsc laserowego leczenia oczu. W placówce otwarto nowe centrum. 

Centrum Laserowego Leczenia Oczu to część projektu o łącznej wartości 19,5 mln zł pn.: „Utworzenie Europejskiego Centrum Okulistyki w Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach”. Środki pochodzą w większości z budżetu województwa śląskiego i zostały rozpisane na lata 2023-2025. W otwarciu uczestniczyli Jakub Chełstowski - Marszałek Województwa Śląskiego, Marcin Krupa – prezydent Katowic, radna Sejmiku Alina Bednarz oraz Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach i prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej.

- To komfort pracy i doskonałe narzędzia dla lekarzy, ale przede wszystkim szansa na poprawę jakości życia pacjentów. Cieszę się, że udało nam się sprawić, by ten szpital dalej funkcjonował, a teraz otwiera się na nowe możliwości i wierzę, że okulistyka będzie jego bardzo silną stroną – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Nowoczesne centrum oferuje, jak sama jego nazwa wskazuje, dostęp do innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia oczu. Zakupiono tomograf komputerowy, ultrasonograf, aparat do diatermii z wyposażeniem, unit okulistyczny, laser diodowy, angiograf szerokokątny, lampę szczelinową, tomograf optyczny. Zmodernizowano wiatę wjazdową, instalację wodno-kanalizacyjna, instalację sanitarną oraz dostosowano łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- W przypadku takich inwestycji to praca zespołowa jest kluczem do sukcesu. Dziękuję marszałkowi Jakubowi Chełstowskiemu za wiarę w potencjał tego szpitala. Centrum Laserowego Leczenia Oczu to niezwykłe miejsce, najlepsze pod względem wyposażenia w regionie. Dzięki tej inwestycji mamy gdzie leczyć pacjentów w komfortowych warunkach – podkreśla prof. Edward Wylęgała, kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej.

W tym roku w Okręgowym Szpitalu Kolejowym planowane są: roboty budowlane, instalacje sanitarne i elektryczne w Poradni Okulistycznej, Centralnej Rejestracji, Banku Tkanek oraz „Klinice Jednego Dnia". Przedsięwzięcie pozwoli na zwiększenie liczby przyjmowanych pacjentów. Szpital pozyskał również najnowocześniejsze na świecie urządzenie OCT Optos Silverstone.

fot. Andrzej Grygiel / UMWS

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 1.9µg/m3 PM2.5: 1.7µg/m3