W sobotę ostatnie pożegnanie Grażyny Dziedzic. Prezydent Rudy Śląskiej zmarła po ciężkiej chorobie

288565534 551985063105644 6729573177157379204 n

Redakcja

20 czerwca, 2022

W najbliższą sobotę odbędzie się ostatnie pożegnanie prezydent Rudy Śląskiej, Grażyny Dziedzic. Zmarła w ubiegły czwartek.

Jej zastępca Krzysztof Mejer poinformował, że w mieście została wprowadzona żałoba do dnia pogrzebu pani prezydent. 

- Na znak żałoby na budynkach zajmowanych przez Urząd Miasta, miejskie jednostki organizacyjne oraz samorządowe instytucje kultury flagi miasta pozostaną opuszczone do połowy masztu lub przepasane kirem. W okresie od 20 czerwca do dnia pogrzebu odwołujemy miejskie imprezy o charakterze rozrywkowym, kulturalnym i sportowym. O to samo apeluję do stowarzyszeń i innych organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym. Jeśli nie da się tego uczynić, to proszę o rozważenie możliwości ograniczenia tych imprez - informuje Mejer.

Ostatnie pożegnanie pani prezydent odbędzie się 25 czerwca.

- Msza św. w intencji śp. Pani Prezydent Grażyny Dziedzic odbędzie się w najbliższą sobotę, 25 czerwca, o godz. 10:00 w kościele pw. św. Pawła w Nowym Bytomiu. Będzie to nasze ostatnie pożegnanie z Panią Prezydent, bowiem pogrzeb będzie miał charakter rodzinny. Taka była wola Zmarłej. Niech spoczywa w pokoju - przekazał Krzysztof Mejer. 

W ubiegłym roku Grażyna Dziedzic poinformowała, że wykryto u niej nowotwór. Jak pisze jej I Zastępca, Krzysztof Mejer, prezydent Rudy Śląskiej walczyła do samego końca. Cały czas myślała o swoim ukochanym mieście.

- Pani Prezydent walczyła do samego końca. Do ostatnich chwil snuła plany na przyszłość, myślała o spotkaniach z najbliższymi oraz była zaangażowana w sprawy Rudy Śląskiej. Nie odpuściła sobie nawet w najgorszych chwilach - taki już miała charakter, a przede wszystkim tego nauczyło ją życie, które obarczyło ją bagażem trudnych doświadczeń. Była prawdziwą wojowniczką, a bój z chorobą do ostatnich chwil toczyła z prawdziwą godnością. Na znak żałoby flagi Rudy Śląskiej zostaną opuszczone do połowy masztu i będą przewiązane kirem aż do dnia pogrzebu Pani Prezydent. Od poniedziałku w holu budynku głównego Urzędu Miasta będzie wystawiona księga kondolencyjna, do której można dokonywać wpisów - informuje Krzysztof Mejer, I Zastępca prezydenta Rudy Śląskiej. 

- Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Pani Prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic. Składam najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Pani Prezydent - napisał wojewoda Jarosław Wieczorek.

Prezydent Rudy Śląskiej za kilkanaście dni obchodziłaby 68. urodziny. 

Studiowała na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu nauczycielka, pracowała w Zespole Szkół Zawodowych w dzielnicy Orzegów. W latach 1992–1996 była zatrudniona w Zakładzie Lecznictwa Ambulatoryjnego w Rudzie Śląskiej na stanowisku kierownika działu technicznego. Od 1996 do 2009 rok ubyła najpierw zastępczynią dyrektora, a potem dyrektorem Ośrodka Pomocy Społecznej

Od 2010 roku pełniła funkcję prezydenta Rudy Śląskiej.  O swojej chorobie poinformowała pod koniec października 2021 roku.

Jestem chora – po operacji, którą przeszłam jakiś czas temu, wykryto u mnie nowotwór. Teraz jestem poddawana specjalistycznemu leczeniu i jestem w trakcie chemioterapii. Nie jest mi łatwo… Budujące jest jednak to, że chorobę udało się rozpoznać na odpowiednim etapie, dlatego jestem dobrej myśli.

Długo zastanawiałam się, czy powinnam publicznie o tym powiedzieć, ale uznałam, że jestem Państwu winna tę informację. W ten sposób uniknę też wszelkich niedomówień, plotek, czy niezręcznych sytuacji, które niestety już się pojawiły.

Mam świadomość, że co roku nowotwory dotykają tysięcy osób w naszym kraju. Choroba to dla każdej z nich trudny czas i nie ma co ukrywać, że dla mnie również. Musiałam przewartościować wiele spraw, zmienić styl życia i zweryfikować plany na przyszłość. Jedno się jednak nie zmieniło. W dalszym ciągu służę naszemu miastu i wypełniam misję, którą powierzyli mi rudzianie.

Muszę jednak postawić sprawę uczciwie - z powodu leczenia zdarzają mi się nieobecności w pracy, ale w czasie, gdy przebywam na zwolnieniu lekarskim, jestem w stałym kontakcie z moimi zastępcami, radnymi, a także z Państwem. Od samego początku postanowiłam, że nie będę stosować wobec siebie żadnej taryfy ulgowej i proszę, by Państwo również jej nie stosowali.

Sprawy miasta muszą iść do przodu! Nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek pobłażanie, zwłaszcza teraz, gdy stoimy w obliczu pandemii, a także olbrzymich przemian spowodowanych transformacją energetyczną i planowanym zamykaniem kopalń. Od podejmowanych teraz decyzji i działań zależy przyszłość wielu rudzkich rodzin, mieszkanek i mieszkańców oraz całego miasta. Obiecuję, że nadal będę o Was walczyć!

- napisała wówczas w oświadczeniu Grażyna Dziedzic.

powiązane artykuły:

289522548 10159181570662582 2459997618216718657 n
Lokalne 21 czerwca, 2022

Wszyscy, którzy chcą pożegnać prezydent Grażynę Dziedzic mogą wpisać się do księgi kondolencyjnej wy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3