W sobotę Marsz Autonomii; "Walka o Śląsk"

IMG 20220716 121157 1

Redakcja

14 lipca, 2023

W sobotę, 15 lipca w samo południe ulicami centrum Katowic przejdzie Marsz Autonomii. Kolejny raz mieszkańcy, regionaliści, samorządowcy i politycy z Górnego Śląska będą domagać się m.in. uznania Ślązaków za mniejszość etniczną oraz języka śląskiego za język regionalny. W tym roku marsz będzie przypominać o wstępnych wynikach spisu powszechnego, według których Ślązacy to największa mniejszość w Polsce. 

15 lipca w dzień rocznicy przyjęcia przez Sejm II RP ustawy o autonomii województwa śląskiego, ulicami centrum Katowic przejdzie 17. Marsz Autonomii. W tym roku wydarzenie to będzie wyjątkowe, ponieważ Ruch Autonomii Śląska zaprosił do jego współorganizowania osoby i grupy związane z działaniem na rzecz Górnego Śląska. Marsz wraz z RAŚ współorganizują m.in. Monika Rosa, Łukasz Kohut, REGIOS, grupa DURŚ, Ślonsko Ferajna. 

To też pierwszy marsz po opublikowaniu wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Ślązacy trzeci raz z rzędu zostali największą mniejszością według NSP. Dlatego uczestnicy marszu będą chcieli podkreślić swoje żądania dotyczące uznania śląskiej mniejszości etnicznej oraz języka śląskiego.

- Uznanie języka śląskiego za język regionalny, uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną, walka o śląską kulturę i edukację regionalną, wszystkich nas łączy i chcemy mówić jednym głosem - komentuje  europoseł Łukasz Kohut, jeden ze współorganizatorów Marszu Autonomii 2023. 

- Wszystkie najważniejsze rzeczy, które wybrzmią w tym marszu, powinny wybrzmieć jesienią w polskim parlamencie. Apeluję do wszystkich Ślązaków, Ślązaczek, żeby przyjść na ten marsz. Kto wie co wydarzy się za rok. Czy trzecia kadencja PiS-u nie zakaże manifestowania śląskości - dodaje Kohut.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO: 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.5µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3