
Nowi mieszkańcy Śląskie ZOO. To 4 lwiątka z gatunku zagrożonego wyginięciem. ZOO z naszego regionu jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie prowadzona jest hodowla lwi angolskich.
W Śląskim ZOO urodziły się 2 samiczki i 2 samce lwa angolskiego. Młode w wieku 8 - 9 tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech, czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość kociąt, nie będą one widoczne dla zwiedzających na wybiegu zewnętrznym.
To potomkowie Moxico i Anoona. Samiec przyjechał do chorzowskiego Zoo 12 listopada 2021 r. Urodził się 01.12.2018 r. w Ogrodzie Zoologicznym w Lizbonie (Portugalia). Anoona – samica urodzona 29 grudnia 2017 r., przyjechała do ŚOZ z Brna 18.03.2021 r. W Śląskim ZOO żyje jeszcze jedna samica: Kaasai urodzona 17 lutego 2011r. Hodowla lwów angolskich (zagrożonych wyginięciem) jest jedną z nielicznych w Europie.
- Lwy angolskie są podgatunkiem zagrożonego wyginięciem lwa afrykańskiego. Szacuje się, że populacja lwów zmniejszyła się o około 43% w ciągu ostatnich 21 lat. Liczebność kilku podgatunków utrzymuje się na stabilnym poziomie, w tym jedyna pozostała subpopulacja w Azji i kilka w południowej Afryce. Mimo to w rejonach o niższym statusie ekonomicznym subpopulacje lwa są narażone na upadek, lub całkowite wyginięcie - informuje Śląskie ZOO.
- Budowa nowej lwiarni pozwoliła na aktywne rozpoczęcie uczestnictwa w programie hodowlanym lwów – Śląskie Zoo tym samym staje się trzecim na świecie ogrodem zoologicznym rozmnażającym lwy angolskie, co znacząco wspomoże pulę genową i zwiększy ilość osobników tego podgatunku - dodaje Ogród Zoologiczny.
fot. Śląskie ZOO