W piłkarskim sercu Polski

20191017 CSLG0014

Redakcja

20 października, 2022

Ponad trzydzieści mistrzowskich tytułów. Górnik, Ruch, Piast czy GKS – te piłkarskie marki budzą szereg skojarzeń w umysłach kibiców w całym kraju. Śląsk od zawsze bił się o tytuł najsilniejszego futbolowo regionu Polski. Bez wątpienia uprawnione są twierdzenia, że to właśnie tam bije piłkarskie serce naszego kraju. Mimo że dziś wiele uznanych śląskich klubów swoje mecze rozgrywa w niższych klasach rozgrywkowych, w regionie wciąż drzemie ogromny potencjał. Jak wygląda przyszłość piłkarskiego śląska?

Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć, przyglądając się jednemu z kluczowych aspektów pracy z piłkarską młodzieżą, jakim jest funkcjonowanie szkółek piłkarskich.

Aby móc je ocenić, sklasyfikować i porównać, skorzystamy z Programu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich prowadzonego przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Jest to innowacyjny projekt skierowany do podmiotów prowadzących szkolenie dzieci. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Przyznanie certyfikatu na jednym z czterech poziomów (złotym, srebrnym, brązowym lub zielonym) jest równoznaczne ze spełnieniem przez nią wielu kryteriów i gwarancją odpowiedniej jakości szkolenia.

Jak wypadają śląskie akademie piłkarskie w tym programie?

Polski Związek Piłki Nożnej wydał swój certyfikat aż stu czterdziestu dziewięciu szkółkom z województwa śląskiego. To stawia region na piłkarskim podium. Tylko Mazowsze i Małopolska mogą z nim rywalizować liczbą certyfikowanych podmiotów. Sto szkółek może pochwalić się zieloną gwiazdką. Aż dwadzieścia dziewięć szkółek posiada brązową gwiazdkę, trzynaście srebrną, a siedem złotą.

Tą ostatnią pochwalić się mogą BTS Rekord Bielsko-Biała, GKS GieKSa Katowice, Górnik Zabrze, RKS Raków Częstochowa, KS Skra Częstochowa, LKS Unia Kosztowy i Zagłębie Sosnowiec.

Już patrząc na akademie, które uzyskały najwyższy poziom certyfikacji, widać dwa ważne aspekty funkcjonowania piłkarskich szkółek na Śląsku. Po pierwsze, nie ma znaczenia forma prawna i to, czy szkółka współpracuje z klubem grającym na szczeblu centralnym. Obok wicemistrza Polski mamy tu również dużo mniejsze podmioty, takie jak Rekord Bielsko-Biała czy też Unia Kosztowy. To, co naprawdę ma znaczenie, to infrastruktura, kadra trenerska i program szkolenia. Drugi ważny aspekt to geograficzne równomierne rozmieszczenie szkółek w całym województwie. Certyfikowaną szkółkę można znaleźć wszędzie, co pozwala rozpocząć piłkarską przygodę każdemu dziecku niezależnie od miejsca zamieszkania, a dojazdy na treningi i mecze nie są przeszkodą nie do pokonania.

Jak widać, stan śląskiej piłki pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość, wierząc, że kolejne pokolenie udźwignie spuściznę swoich wielkich poprzedników.

Więcej szczegółowych informacji o certyfikowanych szkółkach piłkarskich z województwa śląskiego oraz o Programie Certyfikacji Szkółek Piłkarskich znajdziecie na stronie www2.laczynaspilka.pl/certyfikacja.

Program dofinansowano ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.7µg/m3 PM2.5: 5.9µg/m3