W piątek pogrzeb byłego prezydenta Bielska-Białej

SP 2010 10 20 BB 30 20 październik 2010 2500x1723

Redakcja

13 listopada, 2023

W najbliższy piątek odbędzie się ostatnie pożegnanie Jacka Krywulta. Wieloletni prezydent Bielska-Białej zmarł 9 listopada.

Urodził się w Stanisławowie, ale jako dziecko przeniósł się do Bielska-Białej wraz z rodzicami. Był absolwentem miejscowego Technikum Mechaniczno-Elektrycznego oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Przez 35 lat pracował w Fabryce Aparatów Elektrycznych Apena. W zakładzie tym przeszedł przez wszystkie szczeble zawodowe. Ostatecznie został dyrektorem i prezesem zarządu. Pod jego rządami Apena stała się jednym z najprężniej działających zakładów przemysłowych w Bielsku-Białej.

Samorządem zainteresował się, kiedy jeszcze... prawdziwego samorządu nie było. Był radnym Miejskiej Rady Narodowej Bielska-Białej, od grudnia 1980 r. jej przewodniczącym. W kwietniu 1981 roku został wybrany - jako kandydat bezpartyjny - prezydentem Bielska-Białej. Funkcję tę sprawował blisko rok, do stanu wojennego.

Do samorządu wrócił w 2002 roku, kiedy został wybrany na prezydenta Bielska-Białej w pierwszych bezpośrednich wyborach. Zarządzał miastem przez cztery kolejne kadencje – do roku 2018, kiedy to zrezygnował z ubiegania się o fotel prezydenta i objął mandat radnego.

Pogrzeb Jacka Krywulta odbędzie się 17 listopada. Mszę święta zaplanowano na godzinę 11:00 w katedrze Świętego Mikołaja w Bielsku-Białej. Poprzedzi ją różaniec. Po tej smutnej uroczystości, kondukt żałobny przejdzie na cmentarz przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie zasłużony dla Bielska-Białej samorządowiec zostanie pochowany. 

fot. UM Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-5 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 43.4µg/m3 PM2.5: 34.2µg/m3