Nielegalne składowisko odpadów w Częstochowie. Ich usunięcie będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych

60952

Redakcja

13 listopada, 2023

Trwa badanie ofert złożonych w przetargu na usunięcie i utylizację odpadów niebezpiecznych przy ul. Filomatów w Częstochowie. Najniższa oferta to niecałe 36 mln złotych. 

Na terenie prywatnych magazynów przy ul. Filomatów 28 w Częstochowie powstało nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów. Ta tykająca bomba ekologiczna, która zagraża mieszkańcom miasta to nawet 6 tys. ton odpadów.

- Teren prywatnych hal magazynowych, gdzie znajdują się te odpady, jest monitorowany i patrolowany. Poprawiona została widoczność, tak, aby wykluczyć możliwość działań zagrażających bezpieczeństwu, a związanych z tym nielegalnym składowiskiem. Na teren hal jest zakaz wstępu, w razie potrzeby interweniuje straż miejska i policja - informowało UM Częstochowa.

Kilka miesięcy temu miejska spółka Częstochowskie Przedsiębiorstwo Komunalne, w imieniu Miasta, ogłosiła przetarg na wywóz i utylizację odpadów niebezpiecznych. Miejska spółka chce przeznaczyć na to maksymalnie 55 mln złotych. Nieco ponad połowę kosztów pokryć mają środki z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Otwarcie ofert

10 listopada otwarte zostały oferty w przetargu na usunięcie i utylizację odpadów niebezpiecznych przy ul. Filomatów 28, które zostały tam nielegalnie zwiezione.  Najniższą ofertę złożyło konsorcjum firm Mo-Bruk i Raf-Ekologia wynosi 35 mln 640 tys. zł brutto. Kolejne oferty opiewają na 37 mln 584 tys. zł, 43 mln 416 tys. zł, 43 mln 999 tys. zł oraz 78 mln 259 tys. zł. Zatem tylko jedna propozycja nie mieści się w zakładanym limicie.

Aktualnie trwa badanie ofert. 

- Jeżeli do końca roku uda się rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z wykonawcą, proces wywożenia odpadów, który będzie realizowany etapami (na Filomatów jest ponad 6 tys. ton odpadów), rozpocznie się na początku przyszłego roku - informuje częstochowski magistrat.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.3µg/m3 PM2.5: 52.7µg/m3