W piątek kolejny protest przeciwko CPK

IMG 20220818 170120

Redakcja

26 sierpnia, 2022

Na piątek zaplanowano kolejny protest przeciwko Centralnemu Portowi Lotniczemu i kolei dużych prędkości w woj. śląskim. Protestujący zablokują wiślankę w Mikołowie.

Mieszkańcy województwa śląskiego ponownie wyrażą swój sprzeciw wobec budowy linii nr 170 Kolei Dużych Prędkości. Jest to projekt poboczny Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z czterech wariantów ma zostać wybrać jeden. Każdy z nich przewiduje wywłaszczenie nieruchomości i działek rolnych od tysięcy osób od Katowic przez powiat mikołowski, rybnicki aż do granicy z Czechami w Gorzyczkach. 

Mieszkańcy tych terenów nie zgadzają się z odebraniem ich domów, gospodarstw itd. Nawet za duże pieniądze. Uważają, że budowa nowej linii kolejowej na Górnym Śląsku jest niepotrzebna, ponieważ istnieje już połączenie do Czech. Ponadto nie widzą, żadnych korzyści z budową KDP do CPK. Argumentów jest kilka: województwo śląskie ma swoje lotnisko w Pyrzowicach (oraz w sąsiedztwie lotnisko Balice). Po drugie, nie zaplanowano przystanków w miejscowościach, gdzie planuje się budowę KDP. 

Od początku roku zorganizowano już kilka protestów, które polegały na czasowej blokadzie dróg. Ostatni raz przeciwnicy kdp i CPK blokowali wiślankę w ubiegłym tygodniu. Wówczas protestowali w Woszczycach. Na dzisiaj zaplanowano kolejne takie wydarzenie. Tym razem protestujący będą blokować DK 81 w Mikołowie-Mokrym. Wszystko rozpocznie się o godzinie 17:00.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 54.3µg/m3 PM2.5: 47.4µg/m3