W Metropolii wróciły autobusy linii lotniskowych

Autbusylotnisko

Redakcja

2 lipca 2020

Specjalnie oznakowane autobusy w kolorach fuksji powróciły w środę na swoje stałe trasy z kilku miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na lotnisko Katowice – wynika z informacji Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM).

Jak wynika z komunikatu ZTM, od 1 lipca, w związku z przywróceniem lotów do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowic, wznowiono kursowanie linii autobusowych nr: AP1, AP2, AP3 i AP4 w stałych relacjach.

Wytyczone dla nich trasy to dla AP1: Gliwice Plac Piastów – Gliwice Zajezdnia – Zabrze Goethego - Zabrze Multikino – Bytom Karb – Bytom Dworzec - Piekary Szarlej Kaufland – Pyrzowice Port Lotniczy, AP2: Katowice Dworzec – Katowice Sokolska – Katowice Strefa Kultury – Sosnowiec Dworzec PKP – Będzin Stadion – Pyrzowice Port Lotniczy oraz AP3: Katowice Dworzec – Pyrzowice Port Lotniczy.

W przypadku linii tyskiej AP4 (Tychy Dworzec PKP – Tychy Hotelowiec - Katowice Giszowiec Osiedle – Katowice Dworzec) jest ona uzupełnieniem kolei. W ciągu dnia wykorzystywane jest szybkie połączenie kolejowe tych miast, z przesiadką na dworcu w Katowicach, skąd autobusy AP2/AP3 odjeżdżają co pół godziny. Nocą, gdy pociągi nie kursują, na trasę z Tychów wyjeżdżają autobusy.

ZTM zaznaczył, że w związku z awaryjnym zamknięciem odcinka ul. Pszczyńskiej w Katowicach (przelotowa droga krajowa nr 86) dla linii AP4 wprowadzono obecnie trasę objazdową między przystankami Katowice Dworzec i Giszowiec Osiedle. Autobusy AP4 jeżdżą ulicami: Słowackiego, Mikołowską, Brynowską, Kościuszki, Kolejową i 73 Pułku Piechoty.

ZTM zaznaczył też, że w związku z przywróceniem linii lotniskowych zawieszone od środy zostały dodatkowe kursy na liniach nr 835, 840 oraz 870.

W związku z epidemią, zamiast na liniach lotniskowych, od początku kwietnia charakterystyczne fuksjowe autobusy pomagały pasażerom bezpiecznie dojeżdżać do pracy w czasie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, podwajając w szczytach komunikacyjnych częstotliwość połączeń w centrum Metropolii.

Zapewniały one codziennie 34 dodatkowych kursów linii nr 840 oraz 50 kursów linii nr 870 między Gliwicami i Katowicami. Jeden z wozów wzmacniał też obsługę linii nr 835, łączącej Katowice z Sosnowcem, zapewniając dziewięć dodatkowych kursów.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.0µg/m3 PM2.5: 3.6µg/m3