W Katowicach łapią deszczówkę. Kolejne zbiorniki pojawiły się przy miejskich budynkach

Katowickie pojemniki na deszczówkę fot KAW

Redakcja

5 lipca, 2023

Na początku lipca, w Katowicach zakończył się montaż ponad 100 zbiorników na wodę w pobliżu budynków mieszkalnych. To kontynuacja zapoczątkowanej w 2020 roku akcji „Łapiemy deszczówkę”.

Zebrana woda jest wykorzystywana do podlewania zieleni, a pojemniki na zarządzanym przez siebie terenie zamontował nie tylko Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, ale też Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Nowe zbiorniki zostały zamontowane w ramach Zielonego Budżetu miasta Katowice. W otoczeniu miejskich kamienic i bloków – zarówno w centrum miasta, jak i w miejscach oddalonych od Śródmieścia, m.in. przy ul.: Zarębskiego, Uniczowskiej, Owsianej, Bytkowskiej czy Kijowskiej – pojawiły się łącznie 42 pojemniki zakupione za 20 000 zł. Wcześniej w otoczeniu budynków administrowanych przez katowicki KZGM zakład w ramach swojego budżetu zamontował 34 pojemniki. Łącznie to 76 zbiorników, w których magazynowana jest woda z opadów atmosferycznych. Mogą one pomieścić łącznie ponad 20 tysięcy litrów deszczówki. 

Deszczówkę zebraną w zbiornikach wykorzystują do podlewania zieleni zarówno pracownicy służb miejskich, jak i sami mieszkańcy. Woda więc nie jest marnowana, co jest szczególnie ważne w dobie wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i suszą. Średnia pojemność zbiorników to około 300 litrów, choć pojedyncze egzemplarze są nawet kilkukrotnie większe. To oznacza spore ilości wody, której nie trzeba kupować na rynku. Tak więc zadanie to ma uzasadnienie nie tylko ekologicznie, ale również ekonomicznie.

W ostatnim miesiącu na dwóch osiedlach KTBS zostały zamontowane kolejne zbiorniki wychwytujące wodę deszczową. W sumie przy ul. Pod Kasztanami i Saint Etienne pojawiły się 63 nowe instalacje. To nie pierwsze takie realizacje. Razem ze zbiornikami zamontowanymi 2 lata temu KTBS dysponuje już 77 zbiornikami, które pozwalają na zebranie 26 200 litrów wody. O tyle mniej wody zamiast do kanalizacji trafia na tereny zielone przy budynkach.

Retencjonowana woda jest wykorzystana do podlewania zieleni znajdującej się na osiedlach oraz ogródków mieszkańców parterowych lokali.


powiązane artykuły:

Zbiorniki retencyjne 01 materialy prasowe Katowickie Inwestycje SA
Lokalne 18 lutego, 2022

Z pomiarów deszczomierzy Katowickich Inwestycji S.A. wynika, że ostatnia ulewa, która przeszła przez

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3