W Katowicach będzie ulica Wisławy Szymborskiej

O1385403208

Redakcja

14 grudnia, 2023

Radni Katowic przyjęli projekt uchwały, który nadaje nowo utworzonej ulicy w Piotrowicach nazwę "Wisławy Szymborskiej". W ten sposób polska noblistka zostanie uhonorowana w stolicy województwa śląskiego.

Radni zagłosowali za tym projektem na czwartkowej sesji, 14 grudnia, przy okazji uchwalenia budżetu Katowic na 2024 roku. Według zapisów uchwały, ulica Wisławy Szymborskiej będzie zlokalizowana w Piotrowicach. Nazwisko noblistki nosić będzie ulica, która łączy ul. Jaworową z rondem u zbiegu ulic: Spokojnej i Marcina Radockiego.

Inicjatywa KO została jednogłośnie poparta przez Radę Miasta poinformował radny Łukasz Borkowski. Wybitna pisarka dołączy do grona innych polskich docenionych pisarzy, którzy "mają" już swoje ulice w Katowicach: Miłosza czy Reymonta. W województwie śląskiej ulicę Szymborskiej spotkamy np. w Tychach. Zaś w Sosnowcu noblistka jest patronem liceum. 

Szymborska była autorką licznych tomów i zbiorów poezji, docenianych na całym świecie. Jej wiersze przekładali na utwory muzyczne najsłynniejsi polscy muzycy i piosenkarze. W 1996 roku została uhonorowana Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Przez większość życia mieszkała i tworzyła w Krakowie, z którym była nierozerwalnie związana.

Decyzję radnych skrytykowało katowickie środowisko związane z Grzegorzem Braunem, lokalni przedstawiciele Konfederacji Korony Polskiej. Podkreślili, że na początku lat 50-tych Szymborska podpisała się pod propagandowym dokumentem "Rezolucja Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego". 

Wisława Szymborska decyzją Senatu RP została ogłoszona patronką roku 2023. 


fot. Kancelaria Prezydenta


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 22.5µg/m3 PM2.5: 18.6µg/m3