W Gliwicach trawę "koszą" owce

Pexels deen sally 1113652

Redakcja

30 lipca, 2022

"Ekologiczne kosiarki" zamieszkały w pobliżu ul. Rybnickiej w Gliwicach. Zwierzęta pasą się na zrekultywowanych terenach składowiska odpadów. Owce "przycinają" trawę na odpowiedniej wysokości, a ich racice spulchniają podłoże. Dodatkowo rasa gliwickich owiec nie wymaga strzyżenia.

Od jesieni na składowisku przy ul. Rybnickiej 199B, na którym zlokalizowana jest instalacja przetwarzania odpadów „pracuje” około 50 owiec.  Żyją na  zrekultywowanym terenie nieczynnej kwatery, w której deponowane były przez lata odpady nieorganiczne. Kwatera jest bezpieczna, dwa razy do roku dokonywane są pomiary stateczności i stabilności, a jej górna warstwa pokryta jest grubą zabezpieczającą warstwą ziemi i obsiana specjalnie przygotowaną mieszanką traw. 

Gliwickie owce należą do rasy kameruńskich, która jest łatwa u utrzymaniu, wytrzymała i nie wymaga strzyżenia. Dzięki ich "pracy" składowisko może się bardziej zazieleniać, a porastająca je strawa będzie dorodniejsza. Owce dbają o trawę kompleksowo: przygryzają ją na odpowiedniej wysokości, ich racice nie powodują zadeptania, lecz spulchniają podłoże, zapewniają organiczny nawóz oraz zwiększają bioróżnorodność. Ich praca przynosi wiele korzyści i przyczynia się do wzrostu wartościowych gatunków traw.

Oczywiście zwierzęta mają zapewnioną opiekę pasterza, są regularnie dokarmiane warzywami i pojone czystą wodą, a na czas jesienno-zimowy znajdują schronienie w odpowiednio przygotowanej zagrodzie. Owce zadomowiły się już w Gliwicach. Na tyle dobrze, że postanowiły uwić sobie tutaj rodzinne gniazdko. Jako pierwsza owieczka-gliwiczanka urodziła się Michalinka. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 58.7µg/m3 PM2.5: 52.5µg/m3