W dwóch śląskich rezerwatach przyrody ustawiono bariery z informacją „Turysto, prosimy nie wchodź!"

Bariery w rezerwacie Lezczok 3

Redakcja

4 grudnia, 2021

Nie tylko na drodze, ale również w rezerwacie ustawiane są znaki kierujące ruchem. Opatrzone znakami bariery stanęły w dwóch rezerwatach przyrody, na północy i południu regionu.

Chodzi o rezerwaty przyrody Łężczok i Parkowe. Oba są chętnie odwiedzane przez turystów. Nieuporządkowany ruch turystyczny przynosi szkodę przyrodzie, stąd zdecydowane działania.

Na stawach w rezerwacie Łężczok, położonym w okolicy Raciborza, chronione są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków. W związku z tym do ruchu turystycznego  udostępnione zostały tylko niektóre groble.

 

Niestety, mimo ustawionych znaków, niektórzy turyści dalej zapuszczają się w nieudostępnione rejony. Każde takie wejście powoduje niepotrzebne płoszenie ptaków i dlatego jest zabronione przez prawo.

 

Również w rezerwacie Parkowe (okolice Złotego Potoku, Jura Krakowsko-Częstochowska), pomimo oznakowania tablicami informacyjnymi z mapą udostępnionych szlaków, niektórzy turyści poruszają się poza legalnymi trasami. To powoduje wydeptywanie dzikich ścieżek w miejscach, w których naturalnie powinna się rozwijać roślinność. Stąd bariery z informacją: „Turysto, prosimy nie wchodź! Regeneracja powierzchni cennej przyrodniczo”. 

Każda okazja jest dobra, aby przypomnieć, że rezerwat przyrody to miejsce szczególne. Wiele z nich w ogóle nie zostało udostępnionych do ruchu turystycznego. A w tych, które zostały, ustanowione zostały pewne zasady, które jako goście, powinniśmy respektować. 

Ustawienie barier z oznakowaniem było możliwe dzięki dotacji udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 

informacja prasowa

Bariery w rezerwacie Parkowe 1

powiązane artykuły:

Rezerwat Lipowska
#EkoSilesia 27 stycznia, 2022

W 12 rezerwatach przyrody położonych w województwie śląskim pojawiło się nowe oznakowanie. Jego mont

Snow g3786d4869 1920
#EkoSilesia 9 marca, 2022

Ignorancja, bezmyślność, a może po prostu – głupota? W trakcie kończącego się sezonu zimowego w Besk

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.1µg/m3 PM2.5: 4.5µg/m3