Nowe tablice w śląskich rezerwatach przyrody

Rezerwat Lipowska

Redakcja

27 stycznia 2022

W 12 rezerwatach przyrody położonych w województwie śląskim pojawiło się nowe oznakowanie. Jego montaż zleciła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Zakończyliśmy znakowanie tablicami informacyjnymi rezerwatów przyrody w województwie śląskim. Na tablicach umieściliśmy podstawowe informacje o danym rezerwacie, poglądową mapę oraz piktogramy przedstawiające obowiązujące w rezerwatach ograniczenia i zakazy”

mówi Łukasz Zych, rzecznik prasowy katowickiej RDOŚ.

Jednym z głównych zagrożeń dla rezerwatów przyrody jest presja człowieka. Wielu ludzi ciągle nieświadomie łamie zasady obowiązujące na ich terenie. Niestety, nie brakuje również takich, którzy robią to świadomie, na przykład poprzez nielegalne uprawianie sportu na terenie rezerwatu. Mowa o jeździe quadami czy motocyklami.

Dlatego wszystkie tablice stanęły w miejscach najbardziej narażonych na aktywność człowieka, często przy drogach, szlakach turystycznych, lub ścieżkach edukacyjnych.   

Oprócz informacyjnych, ustawiono też tablice typowo urzędowe – z godłem państwowym i nazwą formy ochrony przyrody. Wymieniono też tablice stare, zniszczone i nieaktualne.

Aby być bliżej natury, wszystkie tablice zostały zamontowane na drewnianych stelażach.

Łącznie ustawionych zostało 49 tablic, a oznakowaniem objęto 12 rezerwatów przyrody: Szeroka w Beskidzie Małym, Pod Rysianką, Romanka, Łęg nad Młynówką, Stawiska, Parkowe, Ostrężnik, Lipowska, Dolina Żabnika, Śrubita, Rajchowa Góra oraz Góra Grojec.

Był to ostatni etap generalnego przeglądu i uzupełnienia, poprawy i wymiany oznakowania tablicami rezerwatów przyrody w województwie śląskim, który prowadzono przez ostatnie kilka lat. Montaż tablic był możliwy dzięki dofinansowaniu ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach znajduje się 65 rezerwatów przyrody.

Rezerwat Leg nad Mlynowka

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3