W czeladzkim szpitalu otwarto nową pracownię endoskopii

DSC 3749

Redakcja

1 kwietnia 2022

31 marca 2022 r. w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi otwarto nowo wyremontowaną pracownię endoskopii. Dzięki tej inwestycji mieszkańcy powiatu zyskają lepszy dostęp do badań endoskopowych układu pokarmowego, tj. kolonoskopii i gastroskopii.

W ostatnim czasie w czeladzkim szpitalu kapitalnie odnowione zostały dwa oddziały – neurologiczny i dziecięcy, tym razem otwieramy zupełnie nową pracownię endoskopii. Mam nadzieję, że na tym nie koniec i że PZZOZ stanie się jednostką budującą rozwój medycyny w Polsce”

powiedział Starosta Będziński Sebastian Szaleniec.

Dzięki przeprowadzonemu remontowi pacjenci zyskali doskonale wyposażone i komfortowe pomieszczenia dostosowane do potrzeb osób  z niepełnosprawnością. Całość składa się z dwóch nowoczesnych sal endoskopowych spełniających warunki do wykonywania diagnostyki i zabiegów zarówno górnego jak i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zmywalni, pokoju nadzoru poznieczuleniowego, pomieszczenia przygotowania i punktu obsługi pacjenta.

Zakupiliśmy 3 nowoczesne aparaty do kolonoskopii i 2 do gastroskopii, dzięki którym możemy zaoferować szeroką diagnostykę chorób układu pokarmowego na najwyższym poziomie. Urządzenia pozwalają  także na wykonywanie drobnych zabiegów bez konieczności powtórnej wizyty w szpitalu oraz znacznie poprawiają bezpieczeństwo pacjentów w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego”

mówi dr Dariusz Jorg, pełnomocnik dyrektora ds. restrukturyzacji PZZOZ.

W ramach pracowni wykonywane są także zabiegi endoskopowe, takie jak polipektomia i mukozektomia oraz zabiegi przy pomocy koagulacji argonowej. Sprzęt daje również możliwość wykonywania tamowania krwawienia nowoczesnymi metodami, jak np. opaskowanie żylaków przełyku, oraz  przezskórnej gastrostomii endoskopowej PEG.

Zwiększenie liczby urządzeń endoskopowych z dwóch do pięciu pozwoli także skrócić czas oczekiwania na badania.

Obie pracownie mogą pracować równocześnie, dwustanowiskowa myjnia do dezynfekcji endoskopów daje możliwość szybszego przygotowania sprzętu do kolejnego badania. Dzięki temu możemy wykonywać ich więcej niż dotychczas”

tłumaczy lek. Ewa Wiązania-Gacek, dyrektor ds. lecznictwa PZZOZ.

Nowa pracownia pozwoli także szpitalowi starać się o kontrakt z NFZ na badania kolonoskopowe w trybie ambulatoryjnym bez potrzeby wizyty na oddziale.

W niedalekiej przyszłości będzie zakupiony pediatryczny sprzęt endoskopowy do diagnostyki i leczenia dzieci. Dotychczas mali pacjenci, których stan wymagał wykonania kolonoskopii lub gastroskopii  badania musieli realizować w innych placówkach.

Koszt inwestycji to ponad 2,3 mln zł.

DSC 3724

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.7µg/m3 PM2.5: 11.6µg/m3