W czechowickich autobusach zapłacimy już kartą

Biletomaty

Redakcja

2 sierpnia 2022

Wiele osób ceni sobie płatności kartą za wygodę i zawsze "odliczone" pieniądze. Coraz więcej osób korzysta także z płatności zbliżeniowych telefon czy zegarkiem, które umożliwiają już uregulowanie długu nawet... w warzywniaku. Teraz do grona miejsc, w których zapłacimy kartą dochodzi komunikacja miejska w Czechowicach-Dziedzicach. A autobusach pojawiły się już specjalne kasowniki.

Technologia, którą mogliśmy spotkać w dużych miastach jak Warszawa czy Wrocław, dotarła właśnie do Czechowic-Dziedzic. Specjalne urządzenia zostały zamontowane we wszystkich autobusach czechowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. Charakterystyczne, niebieskie biletomaty znajdują się w środkowej części pojazdów. Menu urządzenia oferuje cztery wersje językowe (polski, angielski, niemiecki, ukraiński) oraz tryb wysokokontrastowy dedykowany osobom niedowidzącym.

Jak zakupić bilet? Wystarczy kliknąć w interesujący nas bilet (jednorazowy, czasowy, ulgowy czy normalny), wybrać ilość sztuk, a po  zatwierdzeniu wyboru, bezdotykowo zapłacić za bilet swoją kartą płatniczą (bankomatową), telefonem lub innym urządzeniem elektronicznym z funkcją NFC.

Bilet "zapisze się" na naszej karcie. W trakcie kontroli wystarczy przyłożyć kartę płatniczą, bądź urządzenie, którym dokonało się płatności do specjalnego czytnika, w który wyposażona będzie osoba kontrolująca - zupełnie tak, jakbyśmy chcieli za coś zapłacić.  Co ważne, urządzenie kontrolujące, nie ma dostępu do danych finansowych karty, więc sprawdzenie biletu, nie sprawi, że uciekną nam pieniądze z konta. Samo urządzenie nie zapisuje także danych karty, więc transakcja zakupu i kontroli biletu jest bardzo bezpieczna.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

23 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.3µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3