W ciągu miesiąca złożono 2,5 mln wniosków o "500+". Województwo śląskie w czołówce

wnioski o 500+ kiedy składać

Redakcja

4 marca 2023

Od początku lutego ZUS przyjmuje wnioski o "500+” na nowy okres świadczeniowy. Rodzice złożyli już ponad 2,5 mln wniosków obejmujących ponad 4 mln dzieci. Województwo śląskie, jest drugie, tuż po mazowieckim, w którym złożono ich najwięcej.

Świadczenie wychowawcze „Rodzina 500+” przysługuje rodzicom i opiekunom, niezależnie od osiąganych dochodów, na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną.

- W tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej, oficjalnej aplikacji mobilnej mZUS, która ułatwia i przyspiesza wypełnianie wniosku o świadczenie. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego. 

W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane oraz terminy zrealizowanych wypłat. Przez aplikację mZUS złożono ponad 39 tys. wniosków na ponad 64 tys. dzieci.

Wnioski o świadczenia dla rodzin można składać również za pośrednictwem usług dostępnych w ubiegłych latach, czyli Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków.

Od 1 lutego 2023 roku rodzice i opiekunowie złożyli ponad 2,5 mln wniosków obejmujących ponad 4 mln dzieci. W sprawie aż 87 proc. dzieci, na które złożono wnioski, zostało już wydane pozytywne rozstrzygnięcie. 

Najwięcej wniosków złożono w województwie mazowieckim (ponad 343 tys.) i w województwie śląskim (ponad 266 tys.). Najmniej wniosków złożono w województwie opolskim (ponad 50 tys.) i w województwie lubuskim (60 tys.).

Nowy okres świadczeniowy Rodzina 500+ rozpocznie się 1 czerwca. Termin wypłaty świadczenia jest uzależniony od daty złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Każdy prawidłowo złożony do 30 kwietnia wniosek sprawi, że zachowana zostanie ciągłość wypłat świadczenia, to znaczy pieniądze trafią do zainteresowanych do 30 czerwca.

powiązane artykuły:

dzień kobiet przedsiębiorczych
Lokalne 23 lutego 2023

Zbliża się Dzień Kobiet, z tek okazji w Miejskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Rawa.Ink w Katowi

pit z zus poradnik
Lifestyle 10 lutego 2023

PIT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych otrzymają emeryci, renciści, jak również osoby pobi

zus wysyła PIT-y za 2022
Lokalne 26 stycznia 2023

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowych za 2022 rok.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.9µg/m3 PM2.5: 4.3µg/m3