W centrum Bytomia zjawili się Rzymscy Legioniści

D4 N 4708 kopia

Redakcja

17 października, 2022

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archeologii organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu w centrum miasta zjawili się Rzymscy Legioniści (w tej roli członkowie grupy rekonstrukcyjnej Legio XIIII GMV Pro Antica).

Przed tysiącami lat, w czasach Cesarstwa Rzymskiego, z terenów dzisiejszych Włoch podróż na Śląsk zajmowała wiele tygodni. Nie zraziło to jednak kupców i podróżników z południa Europy do odwiedzania tych terenów. Ta historia wspólnych kontaktów handlowych, kulturalnych, a czasem też wojennych była motywem przewodnim  Międzynarodowego Dnia Archeologii organizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

W centrum miasta zjawili się Rzymscy Legioniści (w tej roli członkowie grupy rekonstrukcyjnej Legio XIIII GMV Pro Antica), odbyły się wykopaliska archeologiczne, warsztaty dla dzieci, podczas których młodzi pasjonaci historii i sztuki wykonali naszyjniki, bransoletki i maski gladiatorów. Niezwykle interesująca była prelekcja „Władcy Rzymu w Świerklańcu” oraz wystawa „Starożytny Rzym na śląskim szlaku”.

D4 N 4710 kopia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.2µg/m3 PM2.5: 8.5µg/m3