W Bytomiu ruszyła kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

BO www

Redakcja

12 czerwca 2020

Bytomianie ponownie mogą zdecydować na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Na ten cel zagwarantowano aż 4,7 mln zł. Nabór wniosków potrwa do 24 lipca.

Przypomnijmy, że w ubiegłej edycji zgłoszono 85 projektów, z czego na 61 poddanych pod głosowanie, swoje głosy oddało łącznie prawie 27 tysięcy bytomian. Spośród  zakwalifikowanych inicjatyw do realizacji wybrano projekt społeczny oraz dwa projekty inwestycyjne, na które już w tym tygodniu zostaną ogłoszone przetargi na wykonawcę robót.
 
Zeszłoroczny sukces frekwencyjny zarówno w ilości liczby złożonych wniosków, jak i liczby bytomian, którzy oddali swój głos na poszczególne inicjatywy, tylko ugruntował w nas przekonanie jak cenne jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miasta. Dzięki budżetowi obywatelskiemu możemy być bliżej  oczekiwań i  potrzeb  społecznych bytomian z różnych części naszego miasta - mówi prezydent Mariusz Wołosz. Podobnie jak w ubiegłym roku zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty nie muszą dotyczyć tylko inwestycji i remontów, mogą być związane np. z organizacją wydarzeń.


Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców  do tegorocznych zasad głosowania na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego wprowadzono zmianę dotyczącą liczby oddanych głosów. Każdy uprawniony do głosowania dysponuje dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty.

Czytaj także: Bytom: Kapsuła czasu z 1929 roku w Muzeum Górnośląskim

Aby uniknąć sytuacji, w których głosy oddawane były podwójnie lub brały w nim udział osoby nieuprawnione,  w tym roku głosowanie przeprowadzone zostanie tylko w formie elektronicznej. Pomyślano też o tych, którzy nie mają dostępu  do sieci. Będą oni mogli oddać swój głos elektroniczne w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna im będzie zgoda rodzica lub opiekuna.

Wyłonione w ramach budżetu partycypacyjnego projekty będą realizowane w 2021 roku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 3.7µg/m3 PM2.5: 3.3µg/m3