Bytom: Kapsuła czasu z 1929 roku w Muzeum Górnośląskim

3 p1ea265ihj1m4agdc1i7ft9517s63

Redakcja

6 czerwca 2020

Kamień węgielny wmurowany w 1929 roku pod budowę gmachu Miejskiej Kasy Oszczędności, a zarazem nowej siedziby muzeum i biblioteki miejskiej wydobyli pracownicy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Znajdująca się w niej kapsuła czasu zawierała m.in.: akt erekcyjny budowy muzeum oraz wykaz członków Rady Miejskiej i Zarządu Miasta Bytomia.

Przypomnijmy, że w 2020 roku Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, kontynuujące tradycję przedwojennego muzeum bytomskiego, obchodzi 110. rocznicę działalności. Z tej okazji postanowiono wydobyć na światło dzienne kamień węgielny, wmurowany w 1929 roku. Po kilku godzinach ciężkiej pracy pracownicy Działu Technicznego wykuli granitowy kamień z datą „1929”, znajdujący się w podziemiach budynku.

Kamień węgielny, a w nim umieszczoną metalową tubę tzw. kapsułę czasu wmurowano dokładnie 18 czerwca 1929 roku przy udziale władz miejskich. Kamień węgielny wmurowano pod nowy gmach Miejskiej Kasy Oszczędności, mający zarazem być nową siedzibą dla muzeum miejskiego i miejskiej biblioteki publicznej. W tzw. kapsule czasu oprócz aktu erekcyjnego podpisanego przez uczestników uroczystości, pracownicy Muzeum Górnośląskiego znaleźli aktualne wydania gazet, dokumenty dotyczące działalności Miejskiej Kasy Oszczędności, zestaw obiegowych monet, plan Bytomia, wykaz członków Rady Miejskiej i Zarządu Miasta Bytomia, a także wykazy aktualnych cen materiałów budowlanych i produktów spożywczych.

Metalową tubę otwarto i poddano oględzinom w muzealnej pracowni konserwatorskiej. Po wyjęciu dokumentów okazało się, że zachowały się one w doskonałym stanie, dzięki czemu będzie je można zobaczyć /ze względów konserwatorskich tylko przez kilka dni/ na wystawie plakatów muzealnych, którą Muzeum Górnośląskie przygotuje z okazji 110. rocznicy działalności muzeum. Po zamknięciu ekspozycji wszystkie dokumenty wrócą na swoje miejsce, za powtórnie wmurowany kamień węgielny, gdzie umieszczone zostaną również informacje o jego otwarciu i opisu Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu według stanu z roku 2020.

Źródło: UM Bytom

3 p1ea265ihjqlpof9au2110p1v1q4

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.8µg/m3