W Bytomiu rusza akcja bezpłatnych badań wątroby

bezpłatne badania wątroby w Bytomiu

Redakcja

10 marca, 2023

18 i 19 marca w Bytomiu pojawią się mobilne gabinety, w których można będzie wykonać nieinwazyjne badanie wątroby. Badanie przeprowadzane za pomocą urządzenia FibroScan ma na celu sprawdzenie wątroby pod kątem stłuszczenia lub zwłóknienia. Akcja to kolejny etap kampanii „Prowadź się zdrowo”, skierowanej głównie do mężczyzn po 40. roku życia.

Gdzie wykonać bezpłatne badanie wątroby?

W Polskę ruszyły mobilne gabinety. Na dwa dni zatrzymają się w Bytomiu: 18 i 19 marca na rynku. Bezpłatne badania wątroby będą wykonywane od godziny 8:00 do godziny 16:00. Osoby zainteresowane będą mogły się na nie zapisać przez infolinię dostępną sześć dni w tygodniu (od poniedziałku do soboty w godz. 8:00-16:00) pod numerem 799 364 368 lub w miejscu postoju mobilnego gabinetu, jeśli tylko będą wolne terminy.

Badanie jest nieinwazyjne i każdorazowo potrwa około 10 minut. Pacjent otrzyma od osoby prowadzącej badanie wynik, który będzie mógł skonsultować ze swoim lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. Należy pamiętać, że na trzy godziny przed badaniem nie można spożywać obfitych posiłków, ponieważ wówczas wynik będzie niewiarygodny. 

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Jakie są konsekwencje nieleczenia? 

Impulsem do zrealizowania Przeglądu Wątroby były m.in. wyniki przeprowadzonego w kwietniu 2022 r. przez agencję IPSOS badania „Polacy, a niealkoholowe stłuszczenie wątroby”, z którego wynika że 44% respondentów – mężczyzn w wieku 40-60 lat – nigdy nie wykonało żadnego badania pod kątem chorób wątroby! Na badania krwi w tym kierunku zdecydowało się 47% ankietowanych, natomiast na badanie USG jedynie 22%.

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby wciąż jest mało znana wPolsce, mimo że może dotyczyć nawet 9 mln Polaków. Nieleczona może przejść w kolejne stadia, prowadząc np. do marskości wątroby lub raka wątrobowo-komórkowego. – mówi dr n. med. Jan Gietka, lekarz hepatolog, konsultujący w zakresie hepatologii w Warszawie. 
kampania prowadź się zdrowo

W kampanię „Prowadź się zdrowo” zaangażowali się utytułowani kierowcy rajdowi – Mikołaj Marczyk oraz Kuba Przygoński. Zachęcają do badań i dbania o siebie przez cały rok – bez wyjątków.

Każdy kierowca rajdowy ma dwa priorytety: chce mieć działające bez zarzutu auto oraz doskonałą formę psychofizyczną, niezależnie od pory roku. Żeby osiągnąć te dwa cele, niezbędne są skrupulatność, dobre planowanie, motywacja i chęci do działań, nawet jeśli coś idzie nie po naszej myśli. W przypadku dbania o formę kluczowe znaczenie mają zrównoważona dieta oraz regularne badania profilaktyczne. Nie musisz być jednak kierowcą rajdowym, żeby o siebie dbać, po prostu „prowadź się zdrowo” i pamiętaj o tych prostych zasadach. – mówi Mikołaj Marczyk, Mistrz Polski i Europy Juniorów 2021.


powiązane artykuły:

Dr Anna Dolaszynska Zolkiewska
Lokalne 28 lipca, 2020

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby - podstępnej i przebiegającej często

Wssbarbara
29 sierpnia, 2022

29 sierpnia w  Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu odbyła się pier

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

7 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 26.4µg/m3 PM2.5: 21.7µg/m3