W Bielsku-Białej powstała Wirtualna Sala Zbrodni

Wirtualna sala zbrodni

Redakcja

21 kwietnia, 2023

Wirtualna Sala Zbrodni - Pracowni VR powstała w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Pracownia jest uzupełnieniem procesu kształcenia studentów technik kryminalistycznych realizowanego w tradycyjnym laboratorium. To nowoczesna i efektywna metoda nauczania poprzez kreowanie scenariuszy zdarzenia.

– Mogę tutaj przygotować miejsce konkretnego zdarzenia, umieścić odpowiednie ślady - biologiczne i każde inne - tak, aby student mógł zabezpieczyć wszystkie ślady kryminalistyczne. Każdy student może mieć inne miejsce zdarzenia, a ja na koniec mogę sprawdzić, co i jak wykonał. Sala i jej oprogramowanie dają nam praktycznie nieskończoną liczbę tworzenia zdarzeń - informował Dariusz Szydłowski, wykładowca Wyższej Szkoły Finansów i Prawa, podczas uroczystego otwarcia pracowni 19 kwietnia. 
- Najważniejsza w tym ćwiczeniu jest nauka praktycznych umiejętności, czyli wykonywania tego, co naprawdę wykonuje się na miejscu zbrodni - dodał Dariusz Szydłowski, który na co dzień jest kierownikiem referatu techniki kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Podczas inauguracji pracowni rektor Wyższej Szkole Finansów i Prawa Jacek Binda zaprezentował efekty realizowanych w uczelni projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele służb mundurowych i parlamentarzyści: senator Agnieszka Gorgoń-Komor oraz posłowie Mirosław Nykiel, Małgorzata Pępek i Przemysław Drabek oraz prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

– Profesjonalnie przygotowane służby są nam bardzo potrzebne. Życzyłbym sobie, aby zdobyte tutaj umiejętności były wykorzystywane jak najrzadziej, ale świat nie jest idealny. Mam nadzieję, że ten sprzęt i ta sala przyczynią się do lepszego i bardziej interesującego dla studentów nabywania umiejętności zawodowych - powiedział prezydent Jarosław Klimaszewski.

Krótki wykład o możliwościach współczesnej kryminalistyki wygłosił kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Bronisław Młodziejowski. Uczestnicy spotkania w WSFiP mogli też zapoznać się z możliwościami, jakie daje laboratorium kryminalistyczne oraz multimedialna strzelnica laserowa.


powiązane artykuły:

Fot. M. Koczy/UM Rybnik
Lokalne 26 stycznia, 2023

W Zespole Szkół nr 3 przy ulicy Orzepowickiej w Rybniku otwarto wirtualną strzelnicę. Obiekt będz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3