"Vademecum wyborcze katolika", czyli Kościół mówi jak powinien głosować katolik

Priest gb76a548c5 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

25 września 2023

Do wyborów parlamentarnych pozostały trzy tygodnie. Ciśnienie rośnie, a coraz więcej Polaków zastanawia się nad tym, na kogo oddać głos. Z "pomocą" przychodzi Konferencja Episkopatu Polski, która opublikowała "krótki poradnik" - Vademecum wyborcze katolika.

Dokument przygotowała Rada ds. Społecznych KEP. Dlaczego "vademecum" powstało? Episkopat chce w ten sposób przypomnieć, jakimi zasadami powinien kierować się katolik, kiedy nadejdzie dzień wyborów. 

- Niniejszym dokumentem chcemy pomóc w podejściu do wyborów, które na różnych poziomach (samorządowym, krajowym, europejskim) będą odbywać się w najbliższych miesiącach - czytamy we wstępie do vademecum.

Wartości nienegocjowalne

Dokument ten jest bardzo krótki. Składa się z pięciu punktów. Co w nim znajdziemy? Otóż Konferencja Episkopatu Polski zachęca do udziału w wyborach, bo to obowiązek sumienia katolika. Dodaje, że "obowiązek wyborczy wymaga zatem odpowiedzialnych decyzji w oparciu o zasady ładu moralnego". Władze Kościoła proszą też o modlitwę za ojczyznę i polski naród. Oraz co ważne i szlachetne, episkopat wskazuje na to, że katolik powinien uznać ważność wyborów i szanować decyzję większości, nawet jeżeli nie wygra "jego" ugrupowanie.

Ale najwięcej kontrowersji wzbudza najbardziej rozbudowany punkt numer trzy opisywanego vademecum. Jego tytuł to "wartości nienegocjowalne". KEP przedstawia kilka zasad, którymi powinien kierować się katolik zgodnie z nauką Kościoła Katolickiego. 

Według "Vademecum wyborczego" katolik musi głosować na polityków/partie, które:

  • są przeciwnikami aborcji oraz małżeństw osób tej samej płci;
  • stoją na straży zagwarantowania prymatu rodziców w wychowaniu swoich dzieci; 
  • bronią wolności sumienia i wolności religijnej;
  • sprzeciwiają się budowaniu świata „tak, jakby Boga nie było";
  • są zaangażowani na rzecz wewnętrznego i zewnętrznego pokoju;
  • troszczą się o etyczny kształt procesów gospodarczych, sprzeciwiając się „ekonomii, która zabija”.

KEP wskazuje przy tych zasadach na m.in.: Kongregacje Nauki Wiary, Katechizm Kościoła Katolickiego, ale przede wszystkim na encykliki, wypowiedzi Jan Pawła II. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.1µg/m3 PM2.5: 17.0µg/m3