Jakub Chełstowski dołączył do Koalicji Obywatelskiej

IMG 20230925 113452
Kastelik

Szymon Kastelik

25 września, 2023

Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski dołączył do klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. Swoją decyzję ogłosił razem z szefem śląskich struktur Platformy Obywatelskiej Wojciechem Saługą. 

Przypomnijmy, że w listopadzie 2022 roku po jednej z najdłuższych i najbardziej emocjonujących sesji Sejmiku, Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w województwie śląskim. Stało się to po odejściu z klubu radnych PiS Jakuba Chełstowskiego i radnych Rafała Kandziory, Aliny Nowak oraz Marii Materli. Utworzyli swój klub pod szyldem Tak! Dla Polski i rozpoczęli współpracę z dotychczasową opozycją. 

Chełstowski pozostał na stanowisku marszałka województwa, ale wymieniona została reszta zarządu. Stanowisko utracił m.in. Wojciech Kałuża, dzięki któremu PiS zdobyło władzę w województwie w 2018 roku. 

Chełstowski w Koalicji Obywatelskiej 

Po 10 miesiącach od "rewolucji" we władzach województwa, doszło do kolejnej konsolidacji nowej, rządzącej koalicji. Jakub Chełstowski razem ze swoimi radnymi dołączył do klubu Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku. Na konferencji prasowej Wojciech Saługa uroczyście przykleił na marynarkę Chełstowskiego biało-czerwone serduszko, z którym utożsamia się podczas tegorocznej kampanii wyborczej KO. 

Jak zapowiedzieli Chełstowski i Saługa, to kolejny etap współpracy, która trwa od listopada 2022 roku. Ponadto oficjalne połączenie sił będzie miało też znaczenie w nadchodzących wyborach samorządowych, które odbędą się na wiosnę 2024 roku. 

- Działamy razem w obliczu tego, co dzieje się w kraju. Działamy wspólnie dla województwa, regionu. To nasze połączenie nie jest obliczone na najbliższe wybory, ale jest to krok milowy w kierunku wyborów samorządowych - powiedział Wojciech Saługa.

- Przez ostatnie 10-11 miesięcy budowaliśmy tę współpracę. I nie ma co ukrywać, że układała się bardzo dobrze. Zawsze jest merytoryczna (...) Dziękuję radnym Materli, Kandziora, Nowak, że też wspierają te działania. Bo zależy nam na dobru województwa. Cieszę się, że przystępujemy do klubu Koalicji Obywatelskiej - skomentował Jakub Chełstowski. 

Tym samym klub radnych Tak! Dla Polski przestaje istnieć. Natomiast liczba radnych w klubie KO wzrosła do 22 członków. 

ZOBACZ WIDEO:


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3