Uzdrowisko Ustroń udostępni ok. 170 łóżek na walkę z covid-19

120078358 3539542876064923 4893013232731756185 o

Redakcja

23 października 2020

Kompleks Uzdrowisko Ustroń w przyszłym tygodniu udostępni jeden ze swych budynków osobom, które łagodnie przechodzą infekcję wywołaną SARS-CoV-2. Do dyspozycji pacjentów zostanie przekazanych ok. 170 łóżek i personel – podało w piątek Uzdrowisko Ustroń.

Władze Uzdrowiska Ustroń, przypominając, że skala zachorowań w województwie śląskim przekracza obecnie 1 tys. przypadków na dobę, wystąpiło o decyzję w sprawie czasowego ograniczenia przyjęć i zgłosiły do NFZ deklarację otwarcia izolatorium w sanatorium Narcyz.

Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, Uzdrowisko we współpracy ze szpitalem św. Elżbiety w Katowicach będzie realizowało funkcję izolatorium, czyli miejsca, gdzie przebywać mają osoby, u których stwierdzono dodatni test na obecność koronawirusa, a nie mogą poddać się izolacji w warunkach domowych. „W takich miejscach pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną oraz posiłki” – głosi komunikat Uzdrowiska.

Wiceprezes Uzdrowiska Adam Rybicki zapewnił, że firma jest gotowa „włączyć kolejne budynki do przekształcenia jako izolatoria w walce z covid-19”.

„Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju oraz w trosce o bezpieczeństwo pacjentów i pracowników Uzdrowiska Ustroń, od piątku okresowo ograniczamy przyjęcia w ramach lecznictwa sanatoryjnego, wyłączając budynek sanatoryjny Narcyz z użytku i przeznaczając go całkowicie na izolatorium. W tym czasie przeprowadzimy dezynfekcję pomieszczeń oraz badania wśród pracowników zgodnie z procedurami”

powiedział.

W pozostałych budynkach Uzdrowiska została zachowana ciągłość udzielania świadczeń związanych ze skoordynowaną opieką po zawale serca.

„Oprócz covid-19 mamy do czynienia z szeregiem chorób, których leczenia nie można przerwać w dowolnym momencie. Obecnie w budynkach Uzdrowiska, oprócz sanatorium Narcyz, pacjenci korzystają m.in. z rehabilitacji kardiologicznej, neurologicznej, ogólnoustrojowej czy pulmonologicznej. Ta ostatnia jest szczególnie zalecana tzw. ozdrowieńcom, czyli osobom, które chorowały na covid-19, ponieważ zmniejsza zaburzenia oddechowe, zwiększa pojemność płuc oraz wzmacnia mięśnie oddechowe”

powiedział Rybicki.

Służby prasowe Grupy AHP (American Heart of Poland), do której należy ustrońskie Uzdrowisko, podały w komunikacie, że na jego terenie uruchomione zostało laboratorium. Wykonywane są tam szybkie testy PCR na obecność koronawirusa u pacjentów i personelu medycznego. Niebawem zostanie uruchomiony punkt wymazowy.

„Na bieżąco monitorujemy stan zdrowia naszych pacjentów i w razie jakichkolwiek niepokojących sytuacji, natychmiast reagujemy. Wprowadziliśmy niezbędne procedury wewnętrzne: specjalne strefy pacjentów, pojedyncze przyjęcia w recepcji, wydłużenie godzin pracy bazy zabiegowej, czyli Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia, jak również zwiększyliśmy czas wydawania posiłków. Dbamy o dezynfekcję. Personel jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej”

pewnił Adam Rybicki.

Sanatorium w Ustroniu to kolejny ośrodek, po nyskiej siedzibie Polsko-Amerykańskich Klinik Serca, który Grupa AHP przekazała na potrzeby walki z covid-19. W sumie na ten cel przeznaczonych już zostało ponad 200 dodatkowych łóżek wraz z personelem medycznym.

Grupa American Heart of Poland to największa sieć oddziałów szpitalnych wyspecjalizowanych w leczeniu układu sercowo-naczyniowego. W jej skład wchodzi m.in. sieć ponad 20 oddziałów kardiologii interwencyjnej, kardiochirurgii i chirurgii naczyniowej w ramach Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. (PAP)

foto: facebook.com/UzdrowiskoUstron

powiązane artykuły:

IWONA I GERARD UZDROWISKO USTRON 01
Turystyka 26 stycznia 2022

Do tej pory w uzdrowisku rehabilitację pocovidową odbyło ponad tysiąc osób. Prawie 600 z nich znalaz

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.6µg/m3 PM2.5: 14.6µg/m3