Uzdrowisko Ustroń przyjmuje na rehabilitację po COVID-19

IWONA I GERARD UZDROWISKO USTRON 01

Redakcja

26 stycznia 2022

Do tej pory w uzdrowisku rehabilitację pocovidową odbyło ponad tysiąc osób. Prawie 600 z nich znalazło się tu w ramach pobytu komercyjnego, a przeszło 400 pacjentów skorzystało z finansowania NFZ. Program rehabilitacyjny nastawiony jest na zmniejszenie nasilenia objawów choroby, poprawę osłabionej po chorobie sprawności fizycznej i wydolności organizmu oraz edukację zdrowotną. Co oferują turnusy w uzdrowisku dedykowane pandemicznym ozdrowieńcom?

Czwarta fala zakażeń koronawirusem spowodowała, że zwiększyła się liczba osób potrzebujących specjalistycznej opieki. Niezwykle ważnym elementem kontynuacji leczenia ostrej fazy choroby jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do formy i pokonać szerokie spektrum skutków zakażenia koronawirusem, m.in. takich jak: dyskomfort przy oddychaniu, uciążliwe duszności, obniżona kondycja fizyczna, bóle różnego pochodzenia, słaba wydolność krążeniowa czy atrofia mięśni, zaburzenia pamięci i koncentracji. Mogą one występować pojedynczo lub grupowo, w różnym nasileniu, i być odczuwalne nawet przez kilka miesięcy po chorobie. W powrocie do formy pomóc może specjalny program rehabilitacji po przebytym COVID-19, który jest dostępny w Uzdrowisku Ustroń od końca listopada 2020 roku. 

 

Po kilkunastu miesiącach doświadczeń z wirusem SARS-CoV-2, obserwacji przebiegu choroby i jej powikłań, wiadomo już, że nawet u osób przechodzących zakażenie łagodnie lub bezobjawowo można zaobserwować zmiany w płucach o charakterze nieodwracalnych zwłóknień. Rekonwalescencja po przebyciu choroby związanej z zakażeniem COVID-19 powinna być zatem wsparta odpowiednim procesem rehabilitacji

tłumaczy Adam Rybicki, dyrektor medyczny i Wiceprezes Zarządu PU Ustroń S.A.

Późne powikłania po COVID-19 powinny wzbudzić czujność

Wielu ozdrowieńców przyznaje, że po upływie miesiąca od choroby, zaczyna odczuwać pogorszenie samopoczucia – problemy z oddychaniem czy dolegliwości sercowo-naczyniowe. Świadczy to o powikłaniach późnych, związanych z trwającymi zmianami w tkance płucnej, czy też w mięśniu sercowym. Wśród objawów wymienia się także przewlekłe zmęczenie, czasem lęk, depresję czy zespół stresu pourazowego. Powikłania dotyczą nie tylko tych, którzy byli hospitalizowani, lecz także tych, którzy COVID-19 przeszli łagodnie lub bezobjawowo. 

Kompleksowe zabiegi pomagają wracać do sprawności

To właśnie z uwagi na te objawy kadra Uzdrowiska Ustroń opracowała autorski program rehabilitacji. Przygotowanie go było możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu zespołu w rehabilitacji pulmonologicznej, kardiologicznej i neurologicznej. 

 

Uczestnicy korzystają z konsultacji pulmonologicznej, badań diagnostycznych, zabiegów rehabilitacyjnych i uczą się, jak rozładowywać stres. Pacjenci korzystają tu z różnorodnych zabiegów: między innymi treningów wydolnościowych, ćwiczeń oddechowych, jak i balneoterapii i hydroterapii. Ponadto ci, którzy nie mają ku temu przeciwwskazań, uczestniczą w innowacyjnych zabiegach opartych na zaawansowanym urządzeniu do stymulacji elektromagnetycznej. Są one nieinwazyjne i komfortowe dla pacjenta, a przy tym przynoszą bardzo dobre rezultaty

tłumaczy Ewa Rybicka, dyrektor Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia „Ustroń” i specjalista w dziedzinie fizjoterapii.

Kto może skorzystać z rehabilitacji?

Pacjenci mogą skorzystać z komercyjnej rehabilitacji po COVID-19 zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Z kolei rehabilitacje refundowane przez NFZ są możliwe wyłącznie stacjonarnie. 

 

Każdy pobyt rozpoczyna się konsultacją z lekarzem prowadzącym, pulmonologiem, fizjoterapeutą oraz badaniami diagnostycznymi. Dane służą do dobrania indywidualnego programu rehabilitacji. Bardzo ważne jest dla nas obserwowanie efektów terapii, dlatego na początku i na końcu przeprowadzamy badanie, które diagnozuje najważniejsze kwestie, związane z układem oddechowym, układem ruchu, aktywnością fizyczną czy ogólnym samopoczuciem

wyjaśnia Adam Rybicki, dyrektor medyczny i Wiceprezes Zarządu PU Ustroń S.A.

Jak zaznaczają przedstawiciele Uzdrowiska Ustroń, we współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym w Katowicach realizowane jest badanie naukowe nad oceną efektywności rehabilitacji krążeniowo-oddechowej po przebytej objawowej infekcji wirusem SARS-CoV-2. Dotychczas przebadano już kilkaset pacjentów, a wkrótce zostaną opublikowane wyniki.

Osoby, które kończą rehabilitację w Uzdrowisku, otrzymują kompleksowe wskazówki co do dalszej rehabilitacji w domowych warunkach oraz dostęp do instruktażu ćwiczeń oddechowych online. Systematyczna praca może istotnie wpłynąć na komfort życia i proces zdrowienia. 

 

materiał prasowy

Uzdrowisko Ustron

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 13.7µg/m3 PM2.5: 12.1µg/m3