
W Rudzie Śląskiej wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). W związku z tym, gliwicka dzielnica Sośnica jest obszarem zagrożonym, a pozostała część miasta obszarem zamkniętym – należy zachować szczególne zasady ostrożności.
Naturalnym gospodarzem wirusów grypy ptaków jest drób i dzikie ptactwo. Wysoce zjadliwe wirusy (highly pathogenic avian influenza – HPAI) powodują grypę ptaków o ciężkim przebiegu, która jest ostrą chorobą ogólnoustrojową ze śmiertelnością dochodzącą do 100% u ptaków grzebiących.
Czy można się zarazić ptasią grypą?
Główną drogą zakażenia jest transmisja wirusa z drobiu na człowieka, w niemal wszystkich przypadkach podczas bliskiego, bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami.
Ptasia grypa u ludzi wywołuje objawy podobne do tych powodowanych zwykłą grypą:
- gorączka,
- kaszel,
- ból gardła,
- bóle mięśni, stawów,
- zapalenie spojówek,
- ataksja.
Ogniska ptasiej grypy na Śląsku
W związku z wykryciem ogniska HPAI w Rudzie Śląskiej gliwicka dzielnica Sośnica, na wschód od autostrady A1, jest obszarem zagrożonym. Pozostała część Gliwic jest obszarem zamkniętym. Należy bezwzględnie trzymać w tym czasie drób i inne ptaki w odosobnieniu, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych.