Uwaga na oszustwa na portalu Vinted

Pexels cottonbro 5076511

Redakcja

21 września, 2022

Oszuści wymyślają coraz sprytniejsze sposoby na kradzież pieniędzy. Coraz częściej żerują oni na portalach sprzedażowych takich jak OLX czy Vinted. Udają zainteresowanie produktem i zapewniają zapłatę. Wysyłają sprzedającemu link, pod którym ma "odebrać" należne pieniądze. Wystarczy się zalogować, aby oszust mógł "wyczyścić" nasze konto.

Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie zgłosiła się kolejna osoba oszukana podczas sprzedaży za pośrednictwem aplikacji Vinted. W wyniku działania oszustów straciła ponad 7800 złotych. Na platformie można wystawić do sprzedaży swoje używane i nowe ubrania, dodatki, dziecięce zabawki. Oszuści wykorzystują platformę by w coraz bardziej wyrafinowany sposób oszukiwać internautów. 

Kobieta po wystawieniu oferty sprzedaży na stronie Vinted otrzymała wiadomość o zakupie przedmiotu przez „użytkownika” portalu. Za pośrednictwem sms, w prywatnej wiadomości, otrzymała informację, że „użytkownik” ten dokonał zakupu przedmiotu i prosi o zatwierdzenie zamówienia, które to sprzedająca otrzymała w wiadomości e-mail. Po aktywowaniu linka kobieta otrzymała kolejny komunikat dotyczący wyboru ikony banku, w którym posiada konto. Na stronie łudząco przypominającej stronę banku wpisała niezbędne dane dostępowe do konta. Po wykonaniu wszystkich czynności zgodnie z „wytycznymi” zauważyła, że z jej konta, zniknęło ponad 7800 złotych.

W podobny sposób została oszukana 25-letnia kobieta, która straciła 1000 złotych. Ona również otrzymała sms od Vinted wraz z kodem, który był ważny 5 minut. W drugiej wiadomości otrzymała link, który otworzyła. Następnie wybrała fałszywą stronę internetową banku (tzw. nakładkę, która łudząco przypomina stronę oficjalną prawdziwego banku), aby „kupujący” mógł wpłacić na konto należną kwotę i jednocześnie potwierdzić, że ona sama jest użytkownikiem aplikacji Vinted. Następnie dowiedziała się, że przez pięć minut będzie trwała „weryfikacja danych”. W tym czasie przestępcy, wykorzystując dostęp do konta, za pomocą kodów BLIK, wypłacili 1000 złotych.

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.3µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3