Ul. 1 Maja w Jastrzębiu-Zdroju zmieniła się w deptak. W piątek uroczyste otwarcie

Deptak jastrzebie zdrój

Redakcja

18 października, 2023

W najbliższy piątek, 20 października nastąpi uroczyste oddanie do użytku deptaka na ul. 1 Maja w Jastrzębiu-Zdroju. Wkrótce mieszkańcy będą mogli podziwiać także nowy skwer przy ul. Mazurskiej. 

Budowany w Zdroju na ul. 1 Maja, deptak jest już gotowy. Zdążył już także przejść wszelkie niezbędne odbiory, dlatego możliwe jest jego oficjalne oddanie do użytku.

Uroczysta inauguracja funkcjonowania deptaka odbędzie się w najbliższy piątek, 20 października o godz. 17:00. Otwarciu zdrojowej ulicy w nowym wydaniu towarzyszyć będzie sporo atrakcji. Wśród nich między innymi pokazy multimedialne fontanny, będącej zupełną nowością na deptaku. Zaplanowano również część artystyczną z występami muzycznymi. Pojawi się też mim. Dodatkowo za sprawą włączenia się w uroczystość otwarcia deptaka znajdujących się przy ul. 1 Maja przedsiębiorców, na wszystkich odwiedzających czekać będzie przepyszna, darmowa kawa serwowana ze znajdujących się przy deptaku punktów gastronomicznych.

Skwer przy ul. Mazurskiej niemal gotowy

Dotychczas niezagospodarowana zielona przestrzeń pomiędzy blokami na os. Pionierów przy ul. Mazurskiej, zmienia się w park kieszonkowy. Po kilku miesiącach prac – głównie robót budowlanych – został wykonany pierwszy etap.

Zakres robót polegał na wybudowaniu ścieżki sensorycznej, wykonanej z różnych nawierzchni, takich jak: drewniane półwałki, otoczaki, płyty betonowe imitujące drewno, kostka granitowa oraz tzw. „kamienny dywan”. Falista ścieżka bosych stóp ma na celu stymulowanie zmysłu dotyku, poprzez oddziaływanie na receptory znajdujące się w stopach. Dodatkowo ze ścieżką sensoryczną przeplata się ścieżka edukacyjna, składająca się z 12 tematycznych tablic. W otoczeniu zieleni można zgłębiać wiedzę o roślinach, drzewach i pszczelarstwie.

W parku kieszonkowym przy ul. Mazurskiej każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas gdy dzieci będą dowiadywać się ciekawostek ze wspomnianych tablic edukacyjnych, dorośli mogą odpoczywać na ustawionych na skwerze ławkach.

Jednocześnie, skwer będzie jeszcze przechodził pewne zmiany. W drugim etapie prac, zostaną wykonane nasadzenia roślin, które utworzą strefy poświęcone poszczególnym zmysłom:

  • strefę wzroku z roślinami, które będą przyciągać kolorami oraz pokrojem,
  • strefę słuchu z roślinami wydającymi różne dźwięki np. trawami ozdobnymi,
  • strefę węchu z roślinami o aromatycznym zapachu,
  • strefę smaku z roślinami o jadalnych kwiatach,
  • strefę dotyku z roślinami bezpiecznymi, czyli bez kolców i ostrych liści o zróżnicowanej fakturze.

Stworzenie skweru przy ul. Mazurskiej wpisuje się w miejską inicjatywę stworzenia 60 parków kieszonkowych na 60-lecie Jastrzębia-Zdroju.

powiązane artykuły:

Csm Stacja Katowice pociagi przy peronach fot Katarzyna Glowacka e9f1aff04a
Lokalne 12 sierpnia, 2023

475 mln złotych netto - tyle ma kosztować powrót pociągów pasażerskich do Jastrzębia-Zdroju. PKP

Przebudowa Jagielly w Jastrzebiu zdroju
Lokalne 12 lipca, 2023

Jedna z najbardziej ruchliwych ulic w Jastrzębiu-Zdroju przechodzi obecnie gruntowną przebudowę.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 36.3µg/m3 PM2.5: 31.2µg/m3