Uczniowie coraz częściej wybierają kierunki techniczne

Pexels hitesh choudhary 340152

Redakcja

21 sierpnia, 2022

Technika i szkoły branżowe cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Tylko w Częstochowie chęć kształcenia w kierunkach technicznych wyraziło w tym roku ponad 3100 absolwentów szkół podstawowych. Najpopularniejszymi kierunkiem jest nadal informatyka.

Urząd Miejski w Częstochowie informuje, że ze względu na duże zainteresowanie kierunkami technicznymi, liczbę miejsc w publicznych technikach zwiększono o 400, tworząc 13 dodatkowych klas, a w miejskich szkołach branżowych przygotowano 7 oddziałów więcej niż rok temu. 

Wśród kierunków technicznych najbardziej popularna okazała się informatyka (Techniczne Zakłady Naukowe, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Zespół Szkół Technicznych). Natomiast najmniej popularne to elektryka i energetyka (Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych), technik mechanik, technik pojazdów samochodowych (Zespół Szkół Samochodowych) oraz ,,mundurowy’’ technik-ekonomista (Zespole Szkół im. J. Kochanowskiego). Po wstępnej rekrutacji w 78 oddziałach w technikach zostało  50 wolnych miejsc.

Jeśli natomiast chodzi o szkoły branżowe (dawniej zawodowe), w tym roku najbardziej rozchwytywane były specjalizacje związane z branżą motoryzacyjną: mechanika pojazdów samochodowych i kierowcy-mechanika w Branżowej Szkole I Stopnia w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych oraz mechanika i elektromechanika pojazdów samochodowych w branżówce Zespołu Szkół Samochodowych. Za przyszłościowy uznano też zawód magazyniera-logistyka w Branżowej Szkole I stopnia w ZSTiO im. S. Żeromskiego, kucharza-ucznia w ,,Gastronomiku’’, montera zabudowy i robót wykończeniowych w Branżowej Szkole I Stopnia w ZST oraz operatora obrabiarek skraw CNC i elektryka z elementami fotowoltaiki i inteligentnych domów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Uzupełniającego.

Nadal są  miejsca na popularnym do niedawna fryzjerstwie (ZSTiO), cukiernictwie i kelnerstwie w Branżowej Szkole I Stopnia Zespołu Szkół Gastronomicznych, czy na nowym kierunku mechanika motocyklowego w CKZiU. W szkołach branżowych pozostało jeszcze 68 wolnych miejsc.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.5µg/m3 PM2.5: 6.1µg/m3