Tyska fabryka FCA 16 czerwca wznowi produkcję samochodów

Csm FCA 6dabe74f7a

Redakcja

10 czerwca 2020

Po trzech miesiącach przestoju spowodowanego pandemią koronawirusa, w najbliższy wtorek tyska fabryka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) wznowi produkcję samochodów.

Rzeczniczka FCA w Polsce Beata Dziekanowska oceniła w rozmowie z PAP, że decyzja o wznowieniu produkcji w Tychach wiąże się m.in. z zamówieniami - głównie z rynku włoskiego - na wytwarzane w polskiej fabryce modele: Fiata 500 i Lancię Ypsilon.

Choć w ubiegłym miesiącu popyt na samochody we Włoszech był o połowę mniejszy niż w porównywalnym okresie przed rokiem, FCA liczy na stopniowe ożywienie rynku, szczególnie w segmencie małych aut.

W tyskim zakładzie już od kilku tygodni trwają przygotowania do uruchomienia produkcji. M.in. zamontowano kamery termowizyjne, wykrywające podwyższoną temperaturę u wchodzących i wjeżdżających do fabryki osób, wprowadzono też dodatkowe środki bezpieczeństwa w halach produkcyjnych oraz pomieszczeniach socjalnych.

"W tygodniu poprzedzającym wznowienie produkcji w zakładzie przeprowadzono audyt certyfikujący spełnienie niezbędnych wymagań bezpieczeństwa dla ponownego uruchomienia, z zastosowaniem specjalnej check-listy opracowanej dla zakładów FCA. Wynik audytu w pełni potwierdził spełnienie wymagań - zarówno korporacyjnych, jak i krajowych, umożliwiających bezpieczny powrót do pracy" - zapewniła Beata Dziekanowska, podkreślając, że zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pracy w nowych warunkach potraktowano priorytetowo.

M.in. wprowadzono nowe zasady wejścia i poruszania się po terenie firmy, ograniczając dystans między osobami do 1,5 metra. W różnych punktach fabryki pojawiło się ponad 5 tys. znaków graficznych, ponad 100 plakatów i aż 2 km oznaczeń poziomych, pomagających w zachowaniu reżimu sanitarnego. Każdy pracownik otrzymał ulotkę z podstawowymi informacjami o nowych zasadach, wraz z maseczką na dojazd do pracy. Zmieniono organizację szatni i - tam, gdzie była taka konieczność - układ stanowisk pracy.

Zakład zapewnia pracownikom dodatkowe środki ochrony - maseczki, okulary i przyłbice. Wprowadzono zasadę używania maseczek podczas pracy na każdym stanowisku, przygotowano ponad 200 punktów ze środkami do dezynfekcji i opracowano aż 552 standardy dezynfekcji miejsca pracy, obejmujące prawie 7,3 tys. urządzeń. Pracownicy są zobligowani do dezynfekcji swojego miejsca pracy każdorazowo przed jej rozpoczęciem, na co przeznaczono dodatkowe 10 minut. Zainstalowano 265 dozowników ze środkiem do dezynfekcji rąk.

Czytaj także: Od 13 czerwca otwarte granice na państwa UE

"Pierwszego dnia pracy każdy z pracowników odbędzie godzinne szkolenie informujące o nowych zasadach i procedurach obowiązujących w miejscu pracy, konieczności dbania o czystość i higienę, prawidłowego korzystania ze środków ochrony indywidualnej oraz o zasadach, które powinny być stosowane podczas kasłania, kichania, mycia i dezynfekcji rąk. Pracownicy inżynieryjni i biurowi mieli okazję skorzystać w czasie postoju ze specjalnego szkolenia online na temat bezpiecznego powrotu do pracy" - poinformowała Dziekanowska. (PAP)

Foto: fcagroup.pl

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3