Tusk chce przenieść ministerstwo przemysłu na Śląsk

Tuskkatowice

Redakcja

18 marca, 2023

W sobotę w Katowicach padła nowa obietnica z ust Donalda Tuska. Lider PO zapowiedział, że województwo śląskie będzie samo decydować o sobie, również w kontekście nadchodzącej transformacji energetycznej. Chce, żeby nowy rząd podjął decyzję o przeniesieniu ministerstwa przemysłu na Śląsk, a tereny pokopalniane należące do SRK oddać w ręce samorządowców. 

W Katowicach odbyło się wyjazdowe posiedzenie klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej. To stały element trasy "Tu jest przyszłość". Donald Tusk podczas publicznego wystąpienia otwierającego spotkanie parlamentarzystów, przypomniał wszystkie tezy i obietnice, które w piątek przedstawił w Bytomiu. Kolejny raz podkreślił, że województwo śląskie może stać się centrum nowoczesnego przemysłu dla całej Europy i warto inwestować w nasz region. 

Donald Tusk wymienił również:

  • przekazanie terenów pokopalnianych do samorządów
  • wpisanie węgla koksującego na listę surowców krytycznych UE za sprawą Jerzego Buzka
  • inwestycje w OZE, również w województwie śląskim
  • potrzeba wybudowania małych reaktorów jądrowych
  • utrzymanie węgla na czas przeprowadzenia transformacji energetycznej
  • przywrócenie samorządności 
  • pieniądze unijne dla Śląska


Ministerstwo na Śląsku

Nową obietnicą, której nie usłyszeliśmy w Bytomiu jest kwestia przyszłego ministerstwa przemysłu. Tusk zapowiedział, że jedną z pierwszych decyzji nowego rządu w przypadku wygrania wyborów, będzie przeniesienie ministerstwa odpowiedzialnego za przemysł na Śląsk. -  Decyzje dotyczące Śląska będą zapadały na Śląsku - skomentował przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Tusk powiedział wprost, że żadna partia, która chce rządzić w Polsce, nie może zignorować potrzeb województwa śląskiego. Mówił, iż pieniądze zainwestowane w nasz region będą "pracować", ponieważ mieszkańcy województwa śląskiego i samorządowcy wiedzą, co z nimi zrobić. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 37.2µg/m3 PM2.5: 29.2µg/m3