Trwa walka o rozporządzenie metanowe. Komisje podwyższyły limit do 5 ton metanu

DSC 5571

Redakcja

27 kwietnia, 2023

Polscy europosłowie ze wszystkich sił politycznych walczą przeciwko drastycznym zapisom projektu rozporządzenia metanowego. Na wspólnym posiedzeniu komisji badań naukowych i energii (ITRE) oraz komisji ochrony środowiska (ENVI) udało się podwyższyć limit metanu do 5 ton.

Pierwotnie proponowany projekt rozporządzenia metanowego w Parlamencie Europejskim zakładał 0,5 tony metanu na kilotonę wydobytego węgla kamiennego. Takie rozwiązanie "zabiłoby" polskie kopalnie węgla kamiennego, które w większości są kopalniami metanowymi. 

Przeciwko drastycznemu rozporządzeniu protestowali polscy europosłowie ze wszystkich sił politycznych, nawet z Lewicy, która postuluje o zachowanie racjonalności w odchodzeniu od węgla. 

Wcześniej od tej regulacji został uratowany węgiel koksujący (produkowany przez JSW). Z inicjatywy Jerzego Buzka przy poparciu innych europosłów, surowiec ten został wpisany na listę surowców krytycznych Unii Europejskiej. Węgiel koksujący jest potrzebny m.in. do produkcji stali, która będzie bardzo potrzebna np. w odbudowie Ukrainy. 

Podwyższenie limitu metanu

Teraz europosłom udało się podwyższyć limit zapisany w projekcie rozporządzenia metanowego z 0,5 tony do 5 ton na tonę wyprodukowanego węgla kamiennego. Ponadto ten limit ma dotyczyć operatora zrzeszającego wiele kopalń, a nie pojedynczej kopalni, co było w propozycji Komisji Europejskiej.

Co więcej, kary za przekroczenie limitu zostały zastąpione opłatami, które w postaci inwestycji środowiskowych będą mogły wrócić do operatorów.

Transformacja energetyczna tak, ale nie kosztem ludzi! Zatrzymaliśmy złą, niedostosowaną do realiów propozycję - komentuje europoseł ze Śląska, Łukasz Kohut.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 16.7µg/m3 PM2.5: 12.4µg/m3