Trwa Lemoniada w Planetarium Śląskim. Gościem specjalnym robot humanoidalny

Chelstowskiplanteriaum

Redakcja

9 października, 2022

W Planetarium Śląskim trwa Lemoniada 2022. To jedna z największych imprez w roku otwarcia zmodernizowanego obiektu w Parku Śląskim. To piknik futurologiczny poświęcony robotyce, futurologii, sztucznej inteligencji i twórczości Stanisława Lema.

Gościem specjalnym imprezy jest robot humanoidalny Sophia The Robot. W sobotę, 8 października w uroczystym otwarciu tego wydarzenia wziął udział marszałek Jakub Chełstowski oraz dyrektor Planetarium, Stefan Janta.

-Nauka nas inspiruje, sprawia, że możemy dotknąć nieba i gwiazd, odkrywać odległe galaktyki i przekonać się, jak będzie wyglądać życie na Ziemi w przyszłości. Wizyta w nowoczesnym gmachu Planetarium Śląskiego to wyjątkowe przeżycie, możliwość kontaktu z nowoczesną technologią, uczestniczenia w pokazach i nauki poprzez obserwację i doświadczanie. Lemoniada to nasz ukłon wobec znakomitego Stanisława Lema, autora, którego wyobraźnia sięgała gwiazd i okazja, by zaszczepić w najmłodszych pasję do nauki i zgłębiania tajemnic kosmosu - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

-Cieszę się, że udało się przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zorganizować ten piknik futurologiczny. Życzę wszystkim dobrej zabawy, bo atrakcji i miejsc aktywności jest w Planetarium Śląskim naprawdę wiele - mówił dyrektor Stefan Janta.

Program pikniku Lemoniada to: panele literackie, dotyczące twórczości Stanisława Lema, wykłady naukowe, prezentacje i mnóstwo atrakcji dla najmłodszych i całych rodzin. W trakcie Lemoniady w Śląskim Parku Nauki odbywają się prezentacje łazików marsjańskich, pokazy robotów humanoidalnych, warsztaty dla dzieci z konstruowania robotów, dostępne są stanowiska z grami planszowymi, postacie z uniwersum Gwiezdnych Wojen, wystawa starych komputerów, strefa obserwacji nieba i interaktywna wystawa „Misja po Układzie Słonecznym”. To również spotkania z osobami doskonale znającymi twórczość tego wybitnego autora. W finale „Lemoniady” odbędzie się koncert pod gwiazdami Filharmonii Śląskiej z muzyką Hansa Zimmera. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Dodatkowo płatne jest wyłącznie wejście do części ekspozycyjnej Planetarium – Śląskiego Parku Nauki. Bezpłatne bilety rozdawane są w specjalnym punkcie rozdawania wejściówek.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.2µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3