Transport z maszyną TBM opuścił województwo śląskie

Tbm1
Kastelik

Szymon Kastelik

15 listopada, 2022

Takiego transportu jeszcze u nas nie było! Trzy dni (a raczej noce) kolumna z gigantyczny, "hiszpańskim" kretem przejeżdżała przez województwo śląskie.

Przez autostradę A4 i A1 w województwie śląskim przejechała kolumna, która transportuje w elementach gigantyczną maszynę TBM do drążenia tuneli. "Hiszpański kret" dotarł do Polski drogą lądową i morską. Większe elementy zostały przetransportowane Odrą od Szczecina do Opola. Teraz przewożone są drogami. Mają trafić do okolic Rzeszowa, gdzie powstaje tunel na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica. Specjalna maszyna ma 112 metrów długości i średnicę tarczy 15,2 m.

Cała kolumna podróżuje w godzinach nocnych, około 10 km/h całą szerokością jezdni. Demontowane zostały elementy autostrady na węźle Sośnica, żeby transport niczego nie uszkodził. Kolumna z hiszpańskim "kretem" wjechała do województwa śląskiego w nocy z 12 na 13 listopada. Zgodnie z planem 13 listopada nad ranem dojechała na parking przy byłym Placu Poboru Opłat Żernica w Gliwicach. 

W niedzielę, 13 listopada o 22:00 rozpoczęła kolejny etap. Transport opuścił PPO Żernica i przejechał przez węzeł Sośnica, zjeżdżając z A4 na A1 w kierunku Łodzi. Po udanym manewrze kolumna z TBM pojechała A1 do MOP Woźniki, gdzie zgodnie z planem zameldowała się w poniedziałek nad ranem. O 22:00 ruszyła dalej. We wtorek, 15 listopada transport z maszyną TBM opuścił województwo śląskie.

Transport  dalej poruszać się będzie S8 w kierunku Warszawy. Dalej mostem w ciągu S2, gdzie przekroczy Wisłę i na S17 w kierunku Lublina. Stąd skieruje się na S19 i w okolicach Rzeszowa na obecną DK19, aby dotrzeć na plac budowy odcinka szlaku Via Carpatia.

ZOBACZ PRZEJAZD MASZYNY TBM:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.2µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3