Gdzie wykonać rezonans magnetyczny na Śląsku 2023. Gdzie najszybciej na NFZ?

Rezonans magnetyczny slask

Redakcja

15 listopada, 2022

Rezonans magnetyczny jest badaniem nieinwazyjnym, które pozwala bardzo dokładnie zobaczyć wnętrze naszego ciała. Wykorzystuje on pole magnetyczne do odwzorowania naszych tkanek, co sprawa, że jest przy okazji bezpieczny na naszego organizmu. Gdzie wykonać rezonans magnetyczny na Śląsku w 2023 roku i jakie są kolejki na NFZ?

Rezonans magnetyczny – na czym polega badanie?

W badaniu rezonansem wykorzystywane jest pole magnetyczne, które pozwala uzyskać bardzo dokładny obraz ludzkiego ciała. Badanie jest bardzo skuteczne i bezpieczne. Rezonans magnetyczny wykorzystywany jest najczęściej w tych przypadkach, kiedy RTG czy tomografia okazała się niewystarczająca do diagnozy. Pole magnetyczne wytwarzane podczas badania umożliwia odwzorowanie struktury tkankowej badanego narządu. Możliwe jest także podanie kontrastu dożylnego przed badaniem, oczywiście tylko jeśli lekarz prowadzący uzna to za konieczne, co jeszcze bardziej zwiększy dokładność badania. Rezonansem można “prześwietlić” nie tylko kości i stawy, ale także układ nerwowy czy naczyniowy. Badanie może służyć diagnostyce serca oraz nadnerczy, przysadki mózgowej oraz prostaty. Bardzo często jest wykonywane także u pacjentów onkologicznych. Osoby badane rezonansem nie są  poddawane żadnemu promieniowaniu, co sprawia, że istnieje bardzo niewiele przeciwwskazań do tego badania. Nie może on być jednak wykonany u pacjenta, który ma w organizmie metalowe ciała obce - stymulator czy stent serca, endoprotezy, a nawet opiłek w oku jest przeciwwskazaniem do rezonansu. 

rezonans magnetyczny na śląsku 2023

Jak przygotować się do badania rezonansem magnetycznym?

Badanie zazwyczaj trwa 30 minut, choć w niektórych przypadkach może wynieść nawet 90 minut. Jeśli lekarz zalecił kontrast to przed badaniem w odpowiednim odstępie czasu musi zostać on podany. Następnie pacjent kładzie się na specjalnym stole, który wjeżdża do maszyny. Nie trzeba się obawiać klaustrofobii - w środku świeci się przyjemne światło i wieje delikatny wiaterek. Pacjent ma założone słuchawki lub stopery do uszu, które mają uprzyjemnić badanie i ograniczyć dźwięki “stukania”, które wydaje maszyna. Badany otrzymuje także specjalny przycisk, który w razie potrzeby przerywa badanie i wzywa nadzorującego je medyka.  Rezonans wykonywany jest także dzieciom. Ponieważ najważniejszym warunkiem udanego badania jest to, żeby się nie ruszać często dostają one specjalny zastrzyk, który delikatnie je usypia, tak żeby badanie minęło im bez większych nerwów. Samo badanie nie wymaga od pacjenta większych przygotowań. Jeśli podawany jest kontrast, na dwie godziny przed nie powinno się jeść. Przed rezonansem należy zdjąć wszelkie metalowe elementy stroju np. paski, biżuterię, zegarki. Panie powinny się pojawić bez makijażu i lakieru na włosach. 

rezonans magnetyczny śląsk 2023

Gdzie wykonać rezonans magnetyczny na Śląsku z NFZ?

Badanie można wykonywać zarówno prywatnie jak i w ramach funduszu. W prywatnych gabinetach, w zależności od typu badania, ceny wahają się pomiędzy 350 zł a 670 zł. Badanie może oczywiście zlecić lekarz prowadzący w ramach NFZ-u, a czas oczekiwania w wynosi od dwóch tygodni do 25 miesięcy. Najszybsze terminy, bo już na koniec listopada są dostępne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim (24.11.2022), Cieszyńskim Skandix sp z.o.o. (26.11.2022), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku (13.12.2022) oraz Szpitalu w Knurowie (14.12.2022). Najdłuższe kolejki natomiast są w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (12.10.2023), Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie (21.11.2023), Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie (20.12.2023) oraz Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach (13.12.2024). Aktualne, najszybsze terminy na badanie rezonansem magnetycznym na śląsku można sprawdzić na stronie www.terminyleczenia.nfz.gov.pl.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 35.3µg/m3 PM2.5: 27.8µg/m3