Teatr Żelazny zyskał nową siedzibę

Lokal u AA1 4ytkowy zlokalizowany przy ul Gliwickiej 148a b AE dzie nowym domem Stowarzyszenia Teatr AA elazny Fot D Czapla

Redakcja

27 sierpnia, 2022

Lokal przy ul. Gliwickiej 148a będzie nowym domem Stowarzyszenia Teatr Żelazny. Pierwotnie budynek został zaprojektowany i był użytkowany jako szkoła - swoją siedzibę miała w nim Szkoła Podstawowa nr 60 im. Marii Grzegorzewskiej. Teraz stanie się domem Teatru Żelaznego.

Teatr Żelazny będzie miał nową siedzibę w Katowicach. Umowa najmu lokalu użytkowego zlokalizowanego w Załężu została podpisana. Budynek ma nieco ponad 1,3 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (2,7 tys. metrów kwadratowych powierzchni całkowitej). Od czasu budowy nie był gruntownie remontowany. Wykonywane były wyłącznie doraźne, bieżące prace budowlane, niezbędne do jego funkcjonowania, dlatego nim ruszy w nim teatralna scena będą musiały zostać przeprowadzone prace budowlano-rewitalizacyjne. Stowarzyszenie będzie wynajmować budynek na czas nieokreślony. 

Nowa przestrzeń pozwoli nam rozwinąć skrzydła i uruchomić nowe formy aktywności z myślą o mieszkańcach. Chcemy na przykład jako stowarzyszenie prowadzić w nowej siedzibie projekty telewizyjne. Zależy nam na stworzeniu mini studia do produkcji kontentu internetowego. Dodatkowo w nowej siedzibie prowadzone będą warsztaty aktorskie dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chcemy także by działało w niej przedszkole artystyczne wraz z bawialnią artystyczną. Nowa przestrzeń pozwoli nam również na organizowanie wystaw artystów malarzy, rysowników oraz fotografów – mówi Piotr Wiśniewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Teatr Żelazny w Katowicach.

Stowarzyszenie planuje także w budynku uruchomić restaurację z klubem muzycznym. Początkowo Teatr Żelazny działał w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”, następnie w budynku dworca PKP Katowice Ligota. Obecnie siedziba teatru mieści się w budynku starego dworca PKP w Katowicach – Piotrowicach.

Stowarzyszenie Teatr Żelazny działające w Katowicach od 2011 roku w znaczący sposób wpisało się w krajobraz kulturalny miasta. Teatr współpracuje z wieloma znanymi i nagradzanymi artystami, m.in. z Olgierdem Łukaszewiczem, Joanną Szczepkowską, Arturem Barcisiem czy Krzysztofem Globiszem. Teatr realizuje wiele ciekawych spektakli teatralnych, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, prowadzi też zajęcia aktorskie cieszące się dużym zainteresowaniem wśród katowiczan. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.2µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3