Tauron sprzedaje kopalnie ministerstwu za złotówkę

Zg sobieski 2 1
Kastelik

Szymon Kastelik

13 października, 2022

Tauron zgodził się na sprzedaż swoich trzech kopalń Ministerstwu Aktywów Państwowych za symboliczną złotówkę. Ma to pomóc w przyszłych inwestycjach i transformacji energetycznej.

O chęci sprzedaży przez Tauron Wydobycie Zakładów Górniczych Sobieski, Janina i Brzeszcze mówi się w branży od kilku lat. W mediach pojawiały się pogłoski o propozycjach składanych innym spółkom górniczym. We wrześniu informowaliśmy, że Ministerstwo Aktywów Państwowych złożyło ofertę nabycia trzech kopalń Tauronu za symboliczną złotówkę. MAP chce zakupić ZG Sobieski, ZG Janina i ZG Brzeszcze. W środę, 12 października Tauron potwierdzi, ze sprzeda swoje kopalnie ministerstwu.

- TAURON zdecydował się na przyjęcie oferty Ministerstwa Aktywów Państwowych dotyczącej sprzedaży zakładów górniczych Sobieski, Janina i Brzeszcze. TAURON sprzeda Skarbowi Państwa 100% akcji spółki TAURON Wydobycie - informuje spółka.

Cena nabycia, tj. 1 zł, została ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Wycena opiera się na długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049.

Wydzielenie aktywów górniczych jest jednym z istotnych warunków realizacji Zielonego Zwrotu TAURONA. Pozwoli to na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację Grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne - mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON. Według spółki sprzedaż kopalń pozwoli na zwiększenie możliwości w zakresie poszerzenia bazy inwestorów i pozyskiwania środków na realizację inwestycji, co ułatwi realizację zielonej transformacji. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3