Były piłkarz Górnika Zabrze działał w gangu?

3 332771
Kastelik

Szymon Kastelik

13 października, 2022

Prokuratura zarzuca Jackowi W. udział w grupie przestępczej, która specjalizowała się w napadach. Były piłkarz miał zlecać akcje oraz w nich uczestniczyć.

Zatrzymanie byłego piłkarza Jacka W. ma związek ze sprawą sprzed kilku lat.

Policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu, prowadzą od początku 2019 roku śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Członkowie tej grupy są podejrzani o brutalne napady rabunkowe w województwach: śląskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.   

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała w latach 2016-2018. Wówczas mogło dojść do co najmniej 20 napadów rabunkowych. Członkowie grupy podejrzani są również o dokonanie co najmniej 50 kradzieży z włamaniem. Ofiary były typowane wśród osób majętnych, zajmujących się m.in. handlem walutami, złotem, nieruchomościami czy też takie, które z różnych względów mogły posiadać większą ilości gotówki w miejscu zamieszkania. Łupem padały głównie pieniądze i wartościowa biżuteria. Z relacji ofiar wynika, że napastnicy byli wyposażeni m.in. w odzież z napisami „Policja”, „CBŚ” lub identyfikatory indywidualne funkcjonariuszy. Posiadali przy sobie broń, paralizatory, kajdanki, opaski zaciskowe, łomy czy taśmy klejące. Po napadzie odjeżdżali często samochodem swoich ofiar.

W wyniku przeprowadzonych na terenie niemal całego kraju realizacji zatrzymano łącznie 14 osób. Działania zostały przygotowane i zrealizowane w sposób niezwykle precyzyjny, ponieważ mężczyźni byli podejrzani o dokonywanie przestępstw w sposób bezwzględny, a dodatkowo istniało przypuszczenie, że mogą posiadać broń. Aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko do akcji włączyli się policjanci z zespołów specjalnych kilku zarządów CBŚP. Podczas działań prowadzonych na przestrzeni kilku miesięcy zabezpieczono 6 jednostek broni palnej, kilkadziesiąt sztuk amunicji oraz środki odurzające i substancje psychotropowe. Zabezpieczono mienie w łącznej wartości około 730 tys. zł. 

- informowała w 2019 roku policja.

 

Grupa udawała policjantów, a większość członków pochodziła z województwa śląskiego. Dzięki założonemu podsłuchowi udało się zatrzymać członków tej grupy. Jak informuje Gazeta Wyborcza, prokuraturze udało się namówić dwóch gangsterów do współpracy. To oni mieli wyznać, że jednym z członków grupy był Jacek W., były piłkarz, który cztery lata temu trafił do galerii sław Górnika Zabrze. Jak podaje wyborcza, piłkarz został aresztowany, ale aktualnie przebywa na wolności. 

Jacek W. swoją profesjonalną karierę rozpoczął jeszcze w latach 90-tych w Górniku Zabrze, dla którego zagrał ponad 150 meczów. Występował również m.in. w GKS-ie Jastrzębie, Rozwoju Katowice i Ruchu Radzionków. Grał na pozycji obrońcy. Jego syn również został piłkarzem, który gra we Włoszech. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.1µg/m3 PM2.5: 13.8µg/m3