Tauron dogada się z RAFAKO w sprawie bloku 910 MW?

Elektrownia jaworzno 910 4 a 2
Kastelik

Szymon Kastelik

11 sierpnia, 2022

W ostatnich dniach jest bardzo głośno o bloku 910 MW w Jaworznie. Tauron uważa, że RAFAKO próbuje wytworzyć presję medialną. 10 sierpnia obie spółki przystąpiły do mediacji.

Od kilku tygodni trwa wyraźny konflikt pomiędzy Tauronem a RAFAKO. Dotyczy on bloku 910 MW w Elektrowni Jaworzno, który wybudowała grupa z Raciborza. Media dotarły do wewnętrznych pism oraz komentarzy przedstawicieli RAFAKO, z których wynikało, że na składzie bloku 910 MW brakuje węgla albo jest to węgiel słabej jakości z metalowymi elementami oraz kamieniami. Tauron zaprzeczył wszystkim doniesieniom. Rzecznik spółki dodał, że to RAFAKO próbuje wywrzeć presję na Tauronie z powodu nadchodzących rozmów.

W środę, 10 sierpnia rzecznik grupy RAFAKO Jacek Balcer poinformował, że spółka rozpoczęła mediacje ze spółką Nowe Jaworzno Grupa TAURON (która zajmuje się eksploatacją bloku 910 MW w Jaworznie). Kilka dni temu nadzór nad Nowe Jaworzno przejął prezes całej grupy Tauron, Paweł Szczeszek. 

- RAFAKO i Nowe Jaworzno Grupa TAURON rozpoczęły mediacje przed Prokuratorią Generalną dotyczące wypracowania nowego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego, po którym blok o mocy 910 MW w Jaworznie będzie pracował w optymalnej konfiguracji i z maksymalną efektywnością. W środę odbyło się pierwsze spotkanie mediacyjne - czytamy w komunikacie RAFAKO.

Obie strony zadeklarowały chęć współpracy w wypracowaniu optymalnego harmonogramu zakończenia okresu przejściowego pracy bloku 910 MW, podczas którego dokończone zostaną testy, optymalizacja i strojenie jednostki.

- Okres przejściowy jest kluczowy dla efektywnego funkcjonowania bloku w Jaworznie w perspektywie kilkudziesięciu lat, podczas których będzie stanowił istotny elementem stabilizujący polski system energetyczny. Sprawne zakończenie okresu przejściowego jest ważne nie tylko dla RAFAKO i Grupy TAURON, ale również dla stabilności systemu energetycznego Polski. RAFAKO i Grupa TAURON zgodnie będą prowadzić dalsze prace nad dokończeniem jednostki - dodaje przedsiębiorstwo z Raciborza.

Blok 910 MW w elektrowni Jaworzno to jedna z największych i najważniejszych inwestycji energetycznych w Polsce. Jego budowa kosztowała ponad 6 miliardów złotych. Niestety od początku były problemy z nowym blokiem. Najpierw opóźnił się termin zakończenia budowy. Następnie w 2020 roku podczas rozruchu doszło do awarii. Ostatecznie blok 910 MW ruszył z pełną mocą w kwietniu 2022 roku. Do teraz trwa okres przejściowy w pracy bloku.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.7µg/m3 PM2.5: 0.5µg/m3