Tarnowskie Góry oczarują Cię swoimi ciekawostkami. Pakuj się na wycieczkę!

Podróż pciągiem do tarnowskich gór

Redakcja

29 lipca, 2023

Tarnowskie Góry to urokliwe miasto położone w województwie śląskim, znane przede wszystkim z bogatej historii górniczej i zabytkowego zespołu kopalnianego. Miasto przyciąga turystów swoim unikalnym charakterem i malowniczymi zakątkami. Zatem, co warto zobaczyć w Tarnowskich Górach?

Do Tarnowskich Gór warto wybrać się pociągiem i rozpocząć zwiedzanie od dworca, którego historia rozpoczyna się w II poł. XIX w. Dworzec zbudowano z cegły, na kamiennym cokole, w stylu neorenesansowym. Jest piętrowy, zwieńczony balustradą na dachu – pseudoattyką.

Do Tarnowskich Gór dotrzemy pociągiem Kolei Śląskich – linią S8 (Katowice – Tarnowskie Góry – Lubliniec).

Zabytki i atrakcje turystyczne Tarnowskich Gór:

Zabytkowa Kopalnia Srebra obecnie jest to jedno z największych muzeów górniczych w Europie, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając to miejsce, można odkryć fascynujące podziemia kopalniane, poznać historię wydobycia srebra i węgla oraz zobaczyć unikalne eksponaty związane z górnictwem.

Sztolnia Czarnego Pstrąga oferuje możliwość podziwiania podziemnego świata górniczego i poznania historii wydobycia srebra. Podczas wycieczki, która odbywa się łodziami, można obserwować niewielkie, tworzące się współcześnie stalaktyty i oryginalne partie chodnika sztolniowego wykutego w skale dolomitowej. Sztolnia posiada liczne korytarze, szyby i inne elementy, które zachowane są w oryginalnym stanie.

Rynek w Tarnowskich Górach jest sercem miasta i jednym z najważniejszych miejsc spotkań i wydarzeń społecznych. Znajduje się w historycznej części miasta, otoczony piękną zabudową, która nawiązuje do bogatej przeszłości tego miejsca. Jego centralnym punktem jest Ratusz - piękna budowla, która przykuwa uwagę swoją architekturą i detalicznymi zdobieniami. Wokół Rynku znajdują się urokliwe kamieniczki, zabytkowe budynki i kawiarnie, które tworzą atmosferę z dawnych czasów. Można tu znaleźć również liczne restauracje i sklepy, gdzie można skosztować lokalnych specjałów i zakupić pamiątki z regionu.

Zamek w Starych Tarnowicach jeden z najstarszych i najcenniejszych przykładów architektury renesansowej na terenie Górnego Śląska. Mieści Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego. Działa tu także restauracja „Gospoda u Wrochema” oraz hotel.

Park Miejski im. Franza Langa powstał w początkach XX wieku na terenach pogórniczych. Do dzisiaj na jego terenie widoczne są charakterystyczne pagórki zwane warpiami. To popularne miejsce, zarówno dla mieszkańców, jak i turystów, którzy pragną odpocząć na łonie natury i cieszyć się spokojem.

Hałda Popłuczkowa pozostałość po działającym do początku XX wieku centralnym zakładzie uzdatniania rudy dla kopalni ołowiu, srebra i cynku Fryderyk.

Wycieczka pociągiem do Tarnowskich Gór to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu i odkrycie uroków tego miasta. Podróż koleją ma wiele zalet, takich jak wygoda, oszczędność czasu i możliwość podziwiania Górnego Śląska w trakcie podróży.

powiązane artykuły:

IMG 20230521 160321
Lokalne 22 lipca, 2023

Wakacyjna, jednodniowa wycieczka na Górnym Śląsku? Warto wybrać się do Palowic. Jest to malownicz

IMG 20230708 103017
Lokalne 10 lipca, 2023

Masyw Babia Góra, z najwyższym szczytem Diablakiem (1725 metrów), to idealne miejsce na letni wyp

Przygoda na szynach podroz z dzieckiem pociągiem
Lifestyle 26 maja, 2023

Wycieczki z dziećmi to niezapomniane doświadczenia, które kreują piękne wspomnienia na ca

Wzajemne honorowanie biletów w pociągach
Lokalne 27 lipca, 2023

W czasie wakacji kiedy częściej korzystamy z przejazdów koleją, podróżując po naszym kraju, mogą

Lake g09ce51a78 1280
Lokalne 12 lipca, 2023

Od początku wakacji w ofercie Kolei Śląskich znajduje się bilet wakacyjny jednodniowy. Za 30 złot

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

10 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 14.0µg/m3 PM2.5: 11.0µg/m3