Palowice - idealne miejsce na weekendową wycieczkę

IMG 20230521 160321

Redakcja

22 lipca, 2023

Wakacyjna, jednodniowa wycieczka na Górnym Śląsku? Warto wybrać się do Palowic. Jest to malowniczo położona mała miejscowość przy Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Do Palowic warto wybrać się na rowerze, lub zostawić samochód zaparkowany w miejscowości i resztę zwiedzić pieszo. Co trzeba zobaczyć? Na pewno drewniany kościółek pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej i dwór. Ale to co najpiękniejsze, znajduje się poza Palowicami.

To tzw. Pojezierze Palowickie, czyli kompleks stawów (głownie hodowlanych), które ciągną się wzdłuż doliny niewielkiej rzeczki Jesionki (to prawy dopływ Rudy). Zbiorniki wodne sąsiadują z majestatycznym lasem, który jest częścią Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”.

Znajdziemy tam oprócz bogatej flory i fauny, pozostałości po działalności człowieka. Do dzisiaj przy pojezierzu stoi Gichta huty Waleska - pozostałość po hucie z XIX wieku. Ma 15 m wysokości, rozmiar wnętrza wynosi 610 na 775 cm, a mury mają prawie metr grubości.

Kompleks zbiorników znajduje się przy niebiesko znakowanym Szlaku Początków Hutnictwa z Rybnika i czerwonym szlaku rowerowym z Palowic do Żor.

IMG 20230521 160511

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3