Szyb Stacji instytucją kultury Tarnowskich Gór i Województwa Śląskiego

Szybstaszic2

Redakcja

6 marca 2024

5 marca została podpisana umowa, na mocy której Województwo Śląskie i gmina Tarnowskie Góry będą wspólnie prowadzić instytucję kultury, którą stanie się zabytkowy Szyb Staszic.

Dokument podpisali: marszałek Jakub Chełstowski i burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech. W konferencji uczestniczyli także radni Sejmiku, Renata Caban, Lucyna Ekkert i Marek Bieniek, a także prezes GPW, Henryk Drob.

List intencyjny w tej sprawie podpisano w grudniu ubiegłego roku. W niecałe 3 miesiące samorządom udało się załatwić formalności w sprawie utworzenia nowej instytucji kultury, m.in. pozyskać teren od GPW.  Szyb Staszic jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będzie teraz adaptowany pod nową działalność. Województwo zabezpieczy na ten cel kwotę 1,5 mln zł.

- Kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku w Tarnowskich Górach to jedna z turystycznych pereł województwa, co warto zawsze przypominać, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Szyb Staszic jest częścią tej pięknej historii i zarazem teraźniejszości, a dzięki utworzeniu w nim instytucji kultury, to wyjątkowe miejsce otrzyma drugie życie i przez kolejne dekady będzie służyło mieszkańcom regionu. Wzmocni to pozycję turystyki postindustrialnej, która już dziś jest wizytówką naszego regionu, a będzie ona mocniejsza dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – skomentował marszałek Jakub Chełstowski.

Szyb Staszic początkowo nosił imię Adolf i został w roku 1796 wydrążony na głębokość 21 metrów. W 1814 roku pogłębiono go do 48 metrów. W tych okresach wykorzystywano go do transportu urobku z pobliskich komór wydobywczych.

- Sfinalizowanie tej umowy trwało parę lat, ale to też nie był prosty temat. Wymagał wielu dyskusji, ale najważniejsze jest, że nasze wspólne wysiłki okazały się skuteczne. Bardzo dziękuję marszałkowi i całemu zarządowi województwa za wsparcie. Kopalnia srebra i infrastruktura towarzysząca to sumie aż 28 punktów ujętych na liście UNESCO. To nasze dziedzictwo, ale także turystyczna duma – dodał burmistrz Tarnowskich Gór, Arkadiusz Czech.


fot. Andrzej Grygiel / UMWS


powiązane artykuły:

Konsekwencje zakupu samochodu bez oc
Lifestyle 4 marca 2024

Zakup samochodu to ważna decyzja, która wiąże się z wieloma aspektami, w tym z ubezpiecze

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.6µg/m3 PM2.5: 2.3µg/m3