Sztuka przez duże "Sz" w Fabryce Pełnej Życia

IMG 3168

Redakcja

25 lipca 2023

Wakacyjna wystawa obrazów w Punkcie Widokowym Fabryki Pełnej Życia regionalnego artysty. Malarstwo i jego postapokaliptyczny świat zanurzony w przestrzeniach, które idealnie wpisują się w klimat z obrazów twórcy. 

Sebastian Moń pochodzi z Pszczyny, obecnie mieszka i tworzy w Dąbrowie Górniczej. W zakresie sztuki jest samoukiem. Na początku drogi twórczej zajmował się głównie rysunkiem, by po jakimś czasie wziąć do ręki pędzel i dać się pochłonąć malarstwu akrylowemu, którego tajniki zgłębia do dziś. Twórca cały czas poszukujący nowych dróg, by spełniać się w tworzeniu swojego specyficznego malarskiego świata. Swoją twórczość określa mianem „melancholijnego industrializmu”.

Inspiracje odnajduje w stalowych arteriach miast, betonowych blokach czy też starych fabrykach, które są bardzo charakterystyczne dla miejsca zamieszkania twórcy. Artysta stara się swojej twórczości stworzyć spójny świat, gdzie każdy obraz opowiada historię dziejącą się w jednym uniwersum, jednocześnie będący osobnym wymiarem, nie dającym się poznać na pierwszy rzut oka.

Obrazy Sebastiana Monia znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce jak i za granicą. Prace znajdują również swoich właścicieli na aukcjach w największych domach aukcyjnych w kraju, tj. Agra Art, Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny.

Punkt widokowy Fabryki idealnie wpisuje się w klimat moich prac i od dawna myślałem nad realizacją tego projektu. Wystawa obejmuje wielkoformatowe wydruki wewnątrz Punktu Widokowego, jak i prezentację mojej twórczości na specjalnie przygotowanych planszach, zawieszonych tuż obok budynkumówi Sebastian Moń

Punkt Widokowy w Fabryce Pełnej Życia został otwarty w maju 2022 roku.

To pierwszy taki punkt widokowy w Polsce. Miejsce, z którego nie obserwuje się przestrzeni wokół, ale piękne poprzemysłowe wnętrza dawnych zakładów produkcji obrabiarek w Dąbrowie Górniczej. Względy bezpieczeństwa przesądziły o tym, że przez lata niezwykłe wnętrza Fabryki Pełnej Życia były szczelnie zamknięte przed dostępem szerokiej publiczności. Teraz pięcionawowa hala fabryczna zbudowana w latach 1910-1913 otwarta jest przed mieszkańcami Dąbrowy Górniczej i naszymi gośćmi. Widok na nią stał się możliwy dzięki wykorzystaniu fragmentu dawnych pomieszczeń kontroli, wypożyczalni narzędzi i dokumentacji fabryki obrabiarek „Defum”.

Na stałą ekspozycję Punktu Widokowego składają się: pamiątkowe tablice, wyposażenie fabrycznych hal oraz uratowane i odrestaurowane modele odlewnicze, a także oryginalna tokarka produkcji spółki Zieleniewski-Fitzner-Gamper z lat 30. XX wieku. A na pierwszą wystawę czasową przygotowaną we współpracy z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” składały się wielkoformatowe zdjęcia pokazujące, jak kiedyś wyglądała praca w dąbrowskiej fabryce obrabiarek. Prace te w dalszym ciągu dostępne są do oglądania.

mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.3µg/m3 PM2.5: 3.9µg/m3